Jak wybrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Jak wybrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Wbrew obiegowej opinii, nasz pupil z kleszczem może spotkać się niemal przez cały rok. I nie ma znaczenia, czy chodzimy z psem tylko po osiedlowych skwerach, czy wyjeżdżamy z nim na wycieczki do lasów. Koniecznie więc powinieneś zabezpieczyć swojego czworonoga przed konsekwencjami groźnych chorób przenoszonych przez tego pasożyta. Dobrze więc, byś zaopatrzył się w skuteczny preparat na kleszcze dla psa. Jak taki wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym kierować się, wybierając środek na kleszcze dla psa?

Każdy pies jest narażony na kontakt z kleszczami, które szczególnie lubią czaić się w wysokiej trawie lub krzakach. Dlatego koniecznie, najlepiej po każdym spacerze trzeba sprawdzać, czy pasożyty te nie przyczepiły się do naszego pupila. Szczególnie upodobały sobie miejsca takie jak szyja, głowa, uszy, łapy i przestrzenie pomiędzy palcami łap. Trudno jednak jest wytropić tego pasożyta, kiedy już spadnie on z naszego psa – ugryzienie nie jest swędzące, a objawy choroby odkleszczowej mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Konieczna jest więc profilaktyka i dobór odpowiedniego środka na kleszcze dla psów.

Oczywiście nie ma jednego, uniwersalnego środka na kleszcze, który sprawdzi się zawsze. Jeśli jednak chcesz, by Twoja profilaktyka działała, koniecznie dobierz środek indywidualnie dla Twojego pupila. Przede wszystkim, wybierając środek, zwróć uwagę na wiek psa i jego wagę. Jeśli szukasz środka na kleszcze dla psa, który jest jeszcze szczeniakiem, to musisz wziąć pod uwagę, że nie każdy preparat się dla niego nada. W przypadku szczeniąt sprawdzą się zazwyczaj krople, np. Sabunol. Kolejnym czynnikiem jest również informacja, czy pies ma kontakt z dziećmi lub śpi w tym samym łóżku co opiekun. W takim wypadku obroża przeciwkleszczowa nie jest dobrym rozwiązaniem, sprawdzając się raczej u psów spędzających większość czasu na dworze. Jej zaletą jest długi czas działania. Przy wyborze dobrego preparatu na kleszcze powinno się również zwrócić uwagę na inne zwierzęta przebywające w domu razem z psem. Jeśli oprócz psa masz jeszcze kota, koniecznie wybierz produkt uniwersalny, który kotu nie będzie szkodzić.

Najskuteczniejsze preparaty na kleszcze dla psów

O tym czy preparat na kleszcze będzie skuteczny, decyduje znajdująca się w nim substancja czynna. Najlepsze działanie wykazują specyfiki biobójcze, które w składzie zawierają akarycydy. Substancje te zakłócają pracę układu nerwowego pajęczaków (którymi są kleszcze), w rezultacie czego pasożyty szybko obumierają. Jedną z najsilniejszych substancji, które możesz użyć w walce z tymi pasożytami jest również permetryna. Natomiast jeśli Twój pies potrzebuje szczególnej ochrony, to dobrym pomysłem będzie podanie mu tabletki z substancją czynną, jaką jest fluralen (oczywiście pod kontrolą weterynarza). Warto się również rozejrzeć za produktami, które zawierają kilka substancji czynnych, co zapewnia dodatkową ochronę.

Ciekawym rozwiązaniem są również preparaty z substancją, jaką jest dimetikon. Preparaty takie działają na zasadzie fizycznego oddziaływania na pajęczaki, wytwarzając na skórze zwierzęcia lepką powłokę. Następnie, kleszcz przykleja się do skóry zwierzęcia, nie mogąc się więcej poruszać. Środki z dimetikonem nie mają jednak właściwości biobójczych, warto je więc łączyć z innymi środkami na kleszcze dla psa. Ostatnią grupę stanowią preparaty z olejkami eterycznymi, które mają jednak głównie działanie profilaktyczne.

Preparaty na kleszcze dla psów o najdłuższym czasie działania

Czas działania preparatów na kleszcze dla psów jest różny i waha się od około 3 tygodni do nawet 8 i 12 miesięcy. Ich czas działania zależny jest oczywiście od zastosowanej substancji czynnej oraz formy podania specyfiku. Najdłużej działają obroże antykleszczowe, jednak mają one jedną zasadniczą wadę – nie są uniwersalne i najlepiej działają w przypadku psów żyjących głównie na dworze. Ich czas działania waha się od 3 miesięcy (w przypadku preparatów z permetryną) do 6-8 miesięcy (w przypadku preparatów z flumeryną). Obroże z naturalnymi olejkami działają od 2 do 4 miesięcy, podobnie jak tabletki na kleszcze dla psa. Częstej aplikacji wymagają natomiast środki zewnętrzne, takie jak krople i spraye, których aplikację należy powtarzać co 4 tygodnie (lub po każdej kąpieli).

Środki na kleszcze dla wrażliwych psów

Jeśli jednak posiadasz psa wrażliwego — alergika lub szczenię — zapewne zastanawiasz się jaki środek na kleszcze dla psów byłby najlepszy, mając świadomość, że nie każdy preparat nada się dla Twojego pupila. Oczywiście, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, najlepiej wtedy wybrać środek na kleszcze dla psa u weterynarza.

Dla takich psów nadadzą wyłącznie delikatnie i całkowicie nietoksyczne środki, wykluczone są więc specyfiki biobójcze. Najlepiej wtedy wybrać preparaty naturalne, z olejkami eterycznymi – krople lub specjalne, odstraszające obroże. Dość łagodne są również specyfiki z dimetikonem. Takie środki można wypróbować u psa wrażliwego w przypadku wyższej konieczności, np. gdy jest wyjątkowo narażony na inwazję pasożytów. Jednak każdy taki zakup w przypadku psa szczególnej troski powinno się konsultować z lekarzem.