Obroża dla kota - kiedy kot powinien ją nosić?

Obroża dla kota - kiedy kot powinien ją nosić?

Obroża u kota na pewno jest przydatnym akcesorium. Pozwala szybko zapiąć smycz i wyjść ze zwierzakiem na spacer czy zabrać go do weterynarza. Nie wszystkie koty są jej fanami, co więcej, niektóre obroże mogą być niebezpieczne. Podpowiadamy, kiedy kot powinien ją nosić i na jakie rozwiązanie najlepiej postawić.

Z tego artykułu dowiesz się:

Bezpieczna obroża dla kota – jaką wybrać?

Koty nie są zwierzętami naziemnymi, uwielbiają wspinać się po drzewach, wskakiwać na płoty, przeskakiwać przez pokrywy kontenerów, to zwierzęta niezwykle zwinne. Nic dziwnego, że obroża u tych czworonogów budzi pewne kontrowersje. W końcu jej założenie, szczególnie nieprawidłowe, może być ryzykowne, tak jak i wybór nieodpowiedniego produktu. Dlatego też, gdy myślisz o zakupie bezpiecznej obroży dla kota, musisz skupić się na kilku ważnych czynnikach.

Kluczowy jest wybór obroży, która przy silnym pociągnięciu po prostu się rozepnie. Wtedy będziesz miał pewność, że gdy kot zaczepi się na przykład o gałąź, zaraz znajdzie się na podłożu. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na materiał wykonania, czytaj opisy produktów lub pytaj sprzedawców w sklepie zoologicznym, czy konkretny model nadaje się dla kota i czy rozpina się przy mocniejszym pociągnięciu. Możesz to sprawdzić samodzielnie, jeśli akurat wybierasz się do sklepu stacjonarnego.

Obroża dla kota – czy dzwoneczek jest dobrym pomysłem?

Dzwoneczek na szyi kotka wygląda uroczo, odstrasza ptaki, gdy ten jest na zewnątrz, ale również daje znać właścicielowi, gdzie kot aktualnie się znajduje. Czy jednak warto stawiać na obroże z tym dodatkiem? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim z czasem zwierzę nauczy się podchodzić do ofiary tak, aby dzwoneczek nawet nie drgnął. Niestety, to tak naprawdę najmniej negatywna cecha tego dodatku. Ponieważ element ten wydaje dźwięki, które po prostu drażnią zwierzaka, czasem nawet powodują u niego nerwicę. Dzwoneczek, który ciągle brzęczy przy uszach kotków, może doprowadzić do problemów ze słuchem, w końcu ten jest bardzo wrażliwy. Zwierzę z dzwoneczkiem przykuwa uwagę, niestety czasem także innych zwierząt, na przykład większych psów, które mogłyby kotkowi zrobić krzywdę. Obroża z dzwoneczkiem dla kota nie jest więc dobrym rozwiązaniem, lepiej zrezygnować z takiego zakupu.

Obroża dla kota z adresem

Obroża dla kota z adresem to już lepsze rozwiązanie od opisywanego wcześniej. Przede wszystkim niewielki dodatek na przykład w kształcie blaszki nie zahaczy o gałąź czy inny wystający element. Ponadto, to wręcz niezbędny dodatek do obroży, kiedy kot lubi wychodzić z domu i nie wracać przez wiele godzin. W końcu może się zdarzyć sytuacja, że zapomni drogi do domu, wtedy sam do niego nie trafi, ale osoba, która zauważy błąkającego się czworonoga, będzie wiedziała, gdzie go zaprowadzić. Adres będzie także znakiem, że kot nie jest bezdomny, nie zostanie więc przygarnięty przez innych i nie trafi do schroniska.

Innym sposobem na zapewnienie kotu ochrony, gdy ten zgubi drogę do domu, jest zaczipowanie go. Zabieg ten wykonuje się u weterynarza, jest on bezbolesny i szybki. Jak to działa? Pracownik schroniska, który przyjedzie po zgubę, przyłoży skaner na odległość 5-10 centymetrów od sierści kotka, tam, gdzie zwykle umieszcza się czip. Po kilku sekundach na skanerze wyświetlą się wszystkie informacje dotyczące zwierzęcia.

Spacer z kotem – obroża czy szelki?

Obroża i smycz kojarzy się oczywiście ze spacerem. W istocie tak jest, ale w przypadku psów. Dla kota nie jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście, właściciel ma wtedy kontrolę nad zwierzęciem, czuje, że to jest bezpieczne. Jednocześnie kot odczuwa zupełnie co innego, nie może się wyswobodzić, a w przypadku tych czworonogów jest to coś nienaturalnego. Co więcej, smycz na wysokości szyi kota może być dla niego niewygodna, a do tego potencjalnie niebezpieczna. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup szelek. Przede wszystkim są wygodniejsze, a przy tym bezpieczniejsze. Zapina się je z pomocą karabińczyka w okolicach łopatek zwierzęcia. Nie ściskają go więc przy szyi. Polecamy więc taką opcję, jeśli bardzo chcesz mieć zwierzaka pod kontrolą, czemu oczywiście nie można się dziwić.

Czy kot powinien nosić obrożę?

Bezpieczna obroża dla kota tak naprawdę nie istnieje, nie ma żadnych wskazań do tego, aby mu ją zakładać. Jedyną jest wersja feromonowa, ale to element terapii, zwierzę musi w niej chodzić dla własnego dobra. Jeśli nie chcesz rezygnować z obróżki dla kota, możesz ewentualnie postawić na tę rozpinaną, o której pisaliśmy już wcześniej. Zadbaj o to, aby do takiej obroży była przyczepiona adresówka, ale nie używaj dzwoneczka! Dla kotów, które wychodzą z domów, również obroża z odblaskiem świetnie się nada, ponieważ Twój pupil będzie zauważalny z daleka. Gdy zakładasz obrożę, pamiętaj, aby wsunąć jeden palec pomiędzy obrożę a skórę futrzaka - kotek musi czuć luz. Oczywiście czworonogi z obrożami, szczególnie w kolorowych, szerokich wersjach wyglądają ślicznie. Jeśli więc chcesz, aby w mediach społecznościowych znalazły się zdjęcia Twojego pupila z tym dodatkiem, zakładaj mu go jedynie na czas robienia fotografii.