Serwal - poznaj afrykańskiego kota z charakterem!

Serwal - poznaj afrykańskiego kota z charakterem!

Serwal afrykański to dziki kot żyjący wolno w Afryce subsaharyjskiej. Ogromne zainteresowanie tym zwierzęciem wynika z faktu, iż jest możliwe jego częściowe udomowienie i hodowla w warunkach domowych. Przepiękne, przypominające małe gepardy koty mogą być wspaniałymi towarzyszami życia, jednak tylko dla doświadczonych i odpowiedzialnych hodowców.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wygląda serwal?

Uroda serwala jest nieprzeciętna i to najprawdopodobniej właśnie z jej powodu człowiek tak bardzo chciał tego kota okiełznać. Wyglądem przypomina małego geparda – głównie ze względu na charakterystyczne umaszczenie, na które składa się ciemna oprawa oczu i cętki. Ma bardzo zgrabną sylwetkę – od głowy do ogona może mierzyć nawet 140 cm, w kłębie jego wysokość oscyluje pomiędzy 60 a 100 cm. Smukłe ciało osadzone jest na długich nogach, co daje mu niesamowite warunki fizyczne do skakania na wysokość nawet 3 metrów! Waga dorosłego serwala może oscylować pomiędzy 8 a 18 kg. Nowonarodzone kocięta z kolei ważą zaledwie 250 gram.

Cętkowana na czarno, piaskowa sierść jest krótka i błyszcząca, a pyszczek – zdecydowanie bardziej przypominający kota domowego, ozdobiony długimi uszami, dzięki którym serwale odznaczają się doskonałym słuchem. Ogon serwala może być także cętkowany lub mieć czarne pierścienie. Jest dość długi, ponieważ może mieć 20-38 cm.

Jego ruchy odznaczają się niesamowitą gracją, a kot zdaje się płynąć po podłożu. Doskonale czuje się w wysokich trawach i wszędzie tam, gdzie nadarza się okazja do wspinania.

Czy istnieje serwal domowy? Hodowla serwali

Nie istnieje domowa odmiana serwala afrykańskiego, jednak jest to kot, którego można socjalizować do życia w rodzinie. O ile będzie pochodził z rzetelnej hodowli i zostanie dobrze poprowadzony – istnieje szansa na powodzenie takiego działania.

Domowa hodowla serwala nie przypomina jednak zwyczajnego życia z kotem, a bardziej domowy ogród zoologiczny. Kot ten zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku, ponieważ potrzebuje solidnej woliery z dużymi ilościami miejsc do wspinania i skakania, a także odpowiedniej przestrzeni. Jeśli ma zostać sam w domu, powinien mieć osobny pokój z dużą ilością drapaków, pozbawiony przedmiotów, którymi może sobie zrobić krzywdę. Zasadniczo – jest to zwierzę dla doświadczonych opiekunów, którzy nigdy nie mogą zapominać o tym, że trzymają w domu dzikiego kota. Co do zasady nie jest wymagane pozwolenie na hodowle serwali (co jest wyjątkiem, ponieważ na trzymanie w domu większości dzikich kotów należy mieć zezwolenie), jednak należy zgłosić jego posiadanie odpowiednim jednostkom miejskim lub wiejskim.

Nie tylko wymagająca hodowla sprawia, że to zwierzę dla nielicznych. Cena serwala może zwalić z nóg, ponieważ zakup kota to wydatek rzędu 20-25 tys. zł. To jednak dopiero początek kosztów, do którego dochodzi budowa i wyposażenie woliery i comiesięczne wydatki na specjalnie przygotowywane jedzenie. Droższe będą także wizyty u weterynarza, ponieważ z takim kotem należy udać się na wizytę do doświadczonego specjalisty od zwierząt egzotycznych.

Część osób decyduje się na hodowlę serwali po to, aby krzyżować je z kotami domowymi. Urodzone z takiego połączenia koty Sawannah to jedna z najbardziej pożądanych na świecie ras kota, których ceny w przypadku kotów przeznaczonych do reprodukcji mogą osiągać nawet zawrotne sumy rzędu 20 tys. zł.

Serwal w domu – charakter i zachowanie

Usposobienie serwala jest na tyle łagodne, że przy konsekwentnym wychowaniu możesz mieć z niego wspaniałego kompana. W naturze wiele czasu poświęca na czuwanie i nasłuchiwanie, jednak serwal domowy będzie przede wszystkim potrzebował warunków, w których swobodnie spożytkuje dużą energię. Stąd tak ważnym elementem jest sensownie zaplanowana woliery.

Jeśli chodzi o styl przywiązania, to dorosły serwal afrykański będzie zachowaniem przypominał psa. Chętnie pójdzie na spacer na smyczy, będzie spał w łóżku z opiekunem i domagał się pieszczot. Wszystko to jednak będzie się odbywało pod jednym warunkiem – od małego kot ten musi być konsekwentnie wychowywany. Braki w tym zakresie, takie jak niejasne stawianie granic, mogą skończyć się naprawdę źle dla właściciela. Mimo wszystko nadal jest to dziki kot z ostrymi pazurami, który potrafi naprawdę szybko biegać (rozwija prędkość nawet 80 km/h!).

Mimo wszystkich trudności z doświadczonym hodowcą serwal jest w stanie żyć nawet w rodzinie z małymi dziećmi. Jednak jest to wielka odpowiedzialność.

Serwal afrykański – pielęgnacja i żywienie

Jako dziki kot, serwal ma szczególne potrzeby żywieniowe. Zwierzęta te żywią się głównie surowym, świeżym mięsem. Ich opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na kwestię odpowiedniego pokarmu, ponieważ karmienie serwala afrykańskiego w sposób, który zapewni mu odpowiednie zdrowie i wzrost, nie jest kwestią prostą.

Serwal nie zadowoli się suchą karmą. Dla tych kotów odpowiednia będzie dieta BARF, czyli zbliżona do żywienia w naturalnym środowisku. Jej podstawą jest surowe mięso. W przypadku tej rasy będą to: mięso kurcząt, perliczek, przepiórek, a także szczurze i mysie oseski oraz niektóre gatunki ryb. Uzupełnieniem diety są natomiast: żółtka jaj, drożdże piwne, algi, olej z łososia.

Dobre zbilansowanie diety takiego kota jest kwestią dość skomplikowaną, w której najlepiej zasięgnąć rady specjalisty. Zleci on m.in. podstawowe badania, zanim wypowie się na temat tego, jak karmić serwala afrykańskiego.

Jeśli chodzi zaś o pielęgnację tego przepięknego kota, to najważniejsze, abyś zadbał o jego zdrowie, odpowiednio często odwiedzając weterynarza. O sierść może dbać sam, jednak jeśli chcesz, aby prezentował się naprawdę okazale, szczotkowanie miękkim włosiem raz w tygodniu tylko mu w tym pomoże. Można (a nawet trzeba, jeśli wpuszczasz go do domu) obcinać mu pazury i warto czyścić uszy.

Podsumowując, serwal afrykański to niezłe wyzwanie i pod względem wiedzy i finansowym. Jego hodowla może jednak przynieść właścicielowi niesamowitą satysfakcję.