Mleko dla kota - dlaczego koty nie powinny pić mleka?

Mleko dla kota - dlaczego koty nie powinny pić mleka?

Większość z nas uważa, że mleko to koci przysmak i bardzo często dzielimy się nim z pupilem, jednak podawanie go nawet w małych ilościach może negatywnie odbić się na ich zdrowiu, gdyż powoduje m.in. problemy trawienne, które są bardzo męczące dla zwierzęcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Mleko dla kota - czy jest mu potrzebne?

Do około ósmego tygodnia życia kociąt mleko matki jest podstawą ich żywienia, jednak z biegiem czasu ich organizm traci zdolność do trawienia węglowodanów, które znajdują się w mleku. Tylko i wyłącznie w pierwszym etapie życia kotów mleko jest niezbędne w ich życiu. Gdy kocięta odstawią mleko matki i stopniowo, przyzwyczajają się do pokarmu stałego, który w pełni zaspokaja ich potrzeby żywieniowe. W związku tym mleko dla kociąt jest zbędne w późniejszym etapie ich życia, a ponadto staje się szkodliwe. Koty powinny dostawać do picia jedynie świeżą i czystą wodę, do której będą mieć swobodny dostęp. Zdarza się, że właściciele kotów, nie zagłębiając się w temat żywienia tych czworonogów, podają im do picia mleko. Wtedy pojawia się problem, ponieważ trzeba go stopniowo przyzwyczaić do picia wody i odstawić mleko. Proces ten może potrwać nawet kilka tygodni, gdyż kot nie zna tego smaku. Zamiast mleka dla kota można dawać mu wiele przysmaków, które będą bezpieczne dla jego zdrowia. Również inne rodzaje mleka nie są wskazane dla kota. Przykładem tego jest mleko kozie, które nie zawiera laktozy, jednak jest tłuste i wysokokaloryczne, dlatego należy unikać podawania go czworonogom, które są z natury łakome. Innym rodzajem mleka, które jest bez laktozy, jest mleko sojowe, jednak zawiera ono składniki, które są szkodliwe dla kotów. Należy unikać również podawania mleka owczego, w którym znajduje się dużo większa ilość laktozy niż w przypadku mleka krowiego. Nawet jeśli kot nie wykazuje objawów nietolerancji laktozy, nie należy podawać mu mleka, lecz wypróbować odpowiednie dla kotów mleczne produkty, w których składzie nie znajdują się szkodliwe dla nich składniki.

Nietolerancja laktozy a mleko dla kota

Wbrew powszechnej opinii, że mleko jest smakołykiem dla kotów, wprowadzenie go do ich diety może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. Po przyjściu na świat przez kilka tygodni kocięta muszą żywić się mlekiem matki lub preparatami mlekozastępczymi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ mleko krowie różni się znacząco składem od mleka matki, w szczególności zawartością cukru mlecznego określanego jako laktoza, a także ilością tłuszczu, którego w mleku krowim jest dużo mniejsza zawartość. Wraz z dorastaniem kociąt i przechodzeniem na pokarmy stałe ich organizm stopniowo traci zdolność do przyswajania mleka i znajdującej się w nim laktozy, która jest dwucukrem. Jej niestrawiona forma trafia do jelita grubego, gdzie jest rozkładana przez bakterie. Skutkiem tego jest nadmierny rozrost flory jelitowej, a także produkcja gazów. W związku z tym dorosłe koty mogą nie tolerować laktozy. Tego typu niepożądane reakcje na pokarm objawiają się wystąpieniem zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Kot może cierpieć na wzdęcia, dolegliwości bólowe brzucha, a także wymioty i biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia. Nietolerancja laktozy u kota może prowadzić do innych skutków ubocznych, takich jak miażdżyca, otyłość, alergia pokarmowa, kamica nerkowa oraz niewydolność nerek. Podsumowując i odpowiadając na pytanie, czy koty mogą pić mleko, odpowiedź brzmi nie!

Czy mleko bez laktozy dla kota jest lepszym rozwiązaniem?

Nawiązując do powyższego tekstu dotyczącego nietolerancji, należy odpowiedzieć na pytanie, czy koty mogą pić mleko bez laktozy, które dostępne jest na półkach sklepowych w każdym markecie. Takie mleko to także nie jest dobry wybór dla czworonoga, ponieważ nie tylko laktoza jest szkodliwa dla kotów. W mleku bez laktozy zawarta jest kazeina będąca białkiem powodującym u kota wystąpienie alergii pokarmowej, biegunek i wymiotów. Ponadto jest to substancja pokarmowa, która przez długi czas zalega w żołądku, co przyczynia się do wystąpienia dyskomfortu, a także upośledza wchłanianie składników odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem. Podanie mleka nawet w niewielkiej ilości nie powinno przyczynić się do wystąpienia tego typu objawów, jednak pomimo tego nie zaleca się, aby kot pił mleko bez laktozy. Wynika to między innymi z faktu, że napoje te mają w sobie więcej glukozy, dlatego pijąc je, zwierzę przyjmuje większe ilości kalorii, co dla kotów domowych nie jest wskazane. W związku z tym najlepszym wyborem będzie podanie kotom specjalnego mleka dostępnego w sklepach zoologicznych, w którego w składzie nie znajduje się laktoza, a także kazeina. Tego typu produkt jest łatwostrawny, a ponadto wzbogacony o witaminy i taurynę, która jest odpowiedzialna za zdrowy wzrok oraz kości. W produktach tych znajduje się również wapń, który również ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierzęcia i rozwój kośćca. W większości przypadków specjalne mleko dla kota zawiera niewielką ilość tłuszczu, należy pamiętać, że pomimo jego specjalnego przeznaczenia również powinno być ono podawane sporadycznie, gdyż koty nie potrzebują mleka do prawidłowego rozwoju, dlatego należy traktować je jedynie jako dodatek do diety, a nie jego obowiązkowy element.