Jak wygląda łupież u psa? Jak go zwalczyć?

Jak wygląda łupież u psa? Jak go zwalczyć?

Łupież jest przypadłością, która dotyka nie tylko ludzi, ale również może doskwierać naszym pupilom. Dlatego często pojawia się pytanie, jak wygląda łupież u psa, a także czy jego występowanie jest w ogóle możliwe? W przypadku pojawienia się takiego problemu warto wiedzieć, jak się pozbyć tej nieprzyjemnej przypadłości. Dzięki temu Twój pies nie będzie cierpiał, a także zadbasz o jeszcze lepszą pielęgnację czworonoga.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wygląda łupież u psa?

Pierwszym krokiem do zidentyfikowania problemu łupieżu u psa jest sprawdzenie, jak wygląda złuszczający się naskórek. W przypadku psiego łupieżu mamy do czynienia z białymi płatami naskórka, które widoczne są na sierści. Co ciekawe, kolor łupieżu niekoniecznie musi być biały, ponieważ widoczny jest również w odcieniu czerni lub szarości. Zanim dowiesz się, jak zwalczyć łupież u psa, z pewnością musisz bacznie obserwować swojego psa, a dokładniej jego zachowanie. Jeżeli zatem Twój pies drapie się częściej niż zwykle, szczególnie w okolicach grzbietu oraz ogona, a także jego sierść zaczyna nadmiernie linieć, warto zobaczyć, czy za takimi symptomami nie kryje się właśnie łupież. Ponadto patrząc na skórę, możesz zauważyć zaczerwienienia, a także zmiany zapalne. Oprócz tego z miejsc, w których widoczny jest łupież, może wydzielać się nieprzyjemny zapach.

Łupież u psa – przyczyny

Kiedy dostrzegasz łupież u psa, przyczyny tej dolegliwości to coś, co warto jak najszybciej poznać, w innym przypadku nie będziesz w stanie w ogóle pozbyć się tego problemu. Najczęstszą przyczyną łupieżu jest nieodpowiednia pielęgnacja psa. Jeżeli borykasz się z problemem łupieżu u swojego czworonoga, to najczęściej jest on wynikiem braku odpowiedniej diety. Jeżeli Twój pies nie dostaje odpowiedniej porcji składników odżywczych, jego skóra może mieć zaburzoną pracę łoju. Zauważając łupież u psa, przyczyny takiego stanu można doszukiwać się między innymi w alergii skórnej. Pies może być uczulony na jakiś składnik w swoim pożywieniu bądź też alergenem jest roztocze. Jedynym rozwiązaniem problemu, jak usunąć łupież u psa wywołany alergiami, będzie wyeliminowanie alergenów z diety, a także środowiska, w którym żyje pies. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny, które mogą powodować łupież u psa.

Bardzo często za tę przypadłość odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja sierści. Być może za łupież odpowiedzialny jest źle dobrany szampon. Należy pamiętać o tym, że każda rasa psa ma zupełnie inne wymagania. Dlatego wybierając kosmetyki do pielęgnacji psa, musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, czy preparat jest dopasowany do potrzeb Twojego pupila. Widząc łupież u psa i zastanawiając się, jak leczyć takie schorzenie skórne, należy zauważyć, że wyraźne znalezienie przyczyny będzie oznaczać połowę sukcesu. Tutaj kolejną przyczyną odpowiedzialną za złuszczanie naskórka u psa może być przewlekła choroba. Warto zatem zbadać psa pod względem tego, czy nie choruje na cukrzycę lub też jego hormony są prawidłowe. Jeżeli pies jest narażony na bardzo silny lub przewlekły stres, to również w takich okolicznościach można spodziewać się, że nastąpi wyrzut łupieżu. Jest to reakcja na stresujące czynniki. Dlatego należy dokładnie przeanalizować, czy Twój czworonóg nie był nastawiony na silne przeżycia.

Jak zwalczyć łupież u psa?

Zastanawiasz się, co na łupież u psa będzie najlepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim jeśli zauważysz łupież u psa, preparaty oraz inne medykamenty należy dostosowywać do przyczyny takiego schorzenia. Nie będziesz w stanie wyleczyć łupieżu objawowo, jeżeli nie pozbędziesz się problemu u źródła. Dlatego to, jak leczyć łupież u psa powinno być określone jasno przez weterynarza. Tylko w ten sposób będziesz mógł rzeczywiście pozbyć się tego problemu, a także uwolnić swojego czworonoga od nieprzyjemnego schorzenia. Jeżeli za łupież będzie odpowiedzialna na przykład alergia, wtedy najlepszym sposobem jest pozbycie się alergenów. Być może Twój pies będzie wymagać specjalnej pielęgnacji zarówno podczas czesania, jak i w trakcie kąpieli. Istnieją specjalne szampony, które przeznaczone są dla psów borykających się z alergiami skórnymi. Jednak odniosą one skutek, jedynie jeżeli problemem były źle dobrane kosmetyki. Zapewne interesuje Cię również to, czy łupież u psa jest zaraźliwy. Pamiętaj o tym, że łupież jest objawem skórnym na konkretne problemy oraz choroby – zatem łupieżem Twój pies nie może zarazić się od innego czworonoga. Jeżeli jednak Twój pupil będzie mieć kontakt ze zwierzęciem, które boryka się z pasożytami wywołującymi między innymi łupież, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twojego pupila spotka to samo.