Zapalenie spojówek u kota – jakie są objawy?

Zapalenie spojówek u kota – jakie są objawy?

Decydując się na czworonożnego domownika, z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. Dlatego warto, abyś dowiedział się, jakie potencjalne schorzenia mogą spotkać Twojego kota, aby móc sprawnie reagować. W końcu nie ma niczego gorszego niż bagatelizowanie objawów poważnych chorób. Sprawdź zatem, jakie symptomy daje zapalenie spojówek u kota, a także jak przebiega leczenie takiej przypadłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Przyczyny zapalenia spojówek u kota

Zapalenie spojówek u kota może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród nich wymienia się między innymi zakażenie wirusami lub bakteriami. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, która jest odpowiedzialna za to schorzenie oczu. Należy wspomnieć również o zapaleniu spojówek oka, które występuje z powodu urazu mechanicznego. Często tak się dzieje, kiedy koty wejdą w bójkę lub też coś wpadnie im do oka i urazi spojówkę. Nie należy zapominać również o różnorodnych reakcjach alergicznych na pokarmy lub na alergeny znajdujące się w powietrzu. Wśród patogenów, które najczęściej są odpowiedzialne za zapalenie spojówek u kota, wymienia się między innymi Mycoplasma spp. czy też Chlamydophila felis. Zapalenie spojówek u kotów wywołane tymi patogenami najczęściej wynika z zakażenia się od innych kotów.

Zapalenie spojówek u kota – objawy

Jeżeli będziesz chciał wdrożyć odpowiednie leczenie, wcześniej powinieneś wiedzieć, jakie zapalenie spojówek u kota daje objawy. Jednym z najważniejszych i najczęściej spotykanych symptomów jest zaczerwienienie spojówki oka. Oczy zaczynają swędzieć, dlatego zauważysz, że Twój pupil próbuje się drapać. Bardzo często, jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, z oczu zaczyna wypływać ropna wydzielina. Wtedy najczęściej wprowadzana jest odpowiednia antybiotykoterapia. Wśród takich ocznych objawów możesz zauważyć również pojawienie się tzw. trzeciej powieki. Jest to już bardzo poważny sygnał, który powinien zmusić Cię do jak najszybszego wybrania się do lecznicy. Warto mieć na uwadze również to, iż zapalenie spojówek może objawiać się różnym zachowaniem. Niektóre koty reagują na taką przypadłość w bardzo niespokojny sposób, natomiast inne zwierzęta stają się ospałe.

Zapalenie spojówek u kota – jak leczyć?

Zauważając powyższe objawy, pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować, tylko jak najszybciej wybrać się do weterynarza. W przypadku leczenia zapalenia spojówek u kota wszystko będzie zależeć od ustalonej przyczyny. Zapalenie spojówek u kota mające podłoże bakteryjne należy koniecznie leczyć odpowiednio dobranymi antybiotykami. Patrząc na zagadnienie, którym jest zapalenie spojówek u kota, w przypadku urazu mechanicznego lub nieszkodliwego wirusa zapewne wystarczy zakrapianie oczu specjalnymi kroplami. Jeżeli Twój kot jest w dużo gorszym stanie, może się okazać, że konieczne będą zastrzyki.

Jeżeli ta przypadłość dotknęła Twojego zwierzaka, to na pewno chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, jak długo trwa zapalenie spojówek u kota. Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W najlepszym przypadku już kilkudniowa kuracja przyniesie oczekiwane rezultaty. Niestety w gorszych okolicznościach leczenie nie tylko będzie się przeciągało do kilku tygodni, ale również zapalenie spojówek u kota będzie miało tendencję do nawracania. Dlatego nie można tracić czujności nawet po udanej kuracji. W przypadku pojawienia się podobnych objawów trzeba ponownie udać się do weterynarza.

Czy można leczyć zapalenie spojówek u kota domowymi sposobami? Takie pytanie bardzo często pojawia się gdy opiekunowi wydaje się, że może sam uporać się z takim problemem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bez interwencji ze strony weterynarza się nie obejdzie. Dlatego pod żadnym pozorem nie eksperymentuj z żadnymi środkami, nawet jeżeli teoretycznie takie metody sprawdzają się przy wirusowym zapaleniu spojówek u ludzi. U zwierząt nie tylko możesz jeszcze bardziej podrażnić spojówki, ale również możesz doprowadzić do gorszych powikłań. Nie stosuj zatem żadnych kropel na własną rękę, ale także nie próbuj przemywać ziołami oczu swojego zwierzęcia. Jedynym rozwiązaniem jest postawienie słusznej diagnozy przez weterynarza, a także dopasowanie do niej odpowiedniego leczenia.

Czy zapalenie spojówek u kota jest zaraźliwe dla człowieka?

Mając chorego zwierzaka, na pewno chcesz się dowiedzieć, czy zapalenie spojówek u kota jest zaraźliwe dla człowieka. Okazuje się, że rzeczywiście istnieje taka możliwość, szczególnie w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek u kota. W związku tym, mając kontakt z chorym zwierzęciem, Ty również możesz zarazić się zapaleniem spojówek lub tę przypadłość przenieść na swoją rogówkę w oku. Istnieją nawet przypadki dowodzące tego, iż człowiek może zarazić się wirusem wywołującym zapalenie spojówki u kota, a mieć przez ten patogen zaatakowane zupełnie inne narządy.

Natomiast odpowiadając na pytanie, czy zapalenie spojówek u kota jest zaraźliwe z jednego zwierzęcia na drugie, odpowiedź jest twierdząca. Wśród najczęściej występujących przyczyn zapalenia spojówek u kota jest Chlamydia, która atakuje głównie młode koty. Jest to bakteria, którą może bardzo szybko zarazić się Twój kot, jeżeli będzie przebywał w pobliżu innego zarażonego kota. To właśnie dlatego należy uważać na dość duże skupiska kotów. Nawet jeżeli wyglądają z pozoru na zdrowe, ponieważ u niektórych kotów zakażenie przebiega bezobjawowo lub też zarażają inne zwierzęta nawet do kilku tygodni po wcześniejszym wyleczeniu z zapalenia spojówek u kotów. Jak widzisz, zapalenie spojówek u kota jest dość często spotykaną przypadłością, która dotyka oczu tych milusińskich czworonogów. Najważniejsze jest to, aby nie zwlekać z wizytą u weterynarza, tylko jak najszybciej wdrożyć leczenie.