Ile światła w akwarium?

Ile światła w akwarium?

Jak dużo światła wymaga akwarium? To zależy, jakie gatunki roślin zamierzamy w nim uprawiać. Pod względem wymagań świetlnych można podzielić je na trzy grupy:

Grupa I – gatunki cienioznośne, np. „pelia”, mchy, mikrozorium oskrzydlone, nurzaniec śrubowy, niektóre zwartki (np. zwartka aponogetonolistna, zwartka Wendta, zwartka Backetta, zwartka malajska), anubiasy.

Grupa II – gatunki średnio światłolubne, np. gałęzatka kulista, wgłębka wodna, różdżyce, lotos tygrysi, ludwigie, nadwódka szerokolistna, nadwódka trójkwiatowa, żabienice, strzałka szerokolistna, moczarka argentyńska, nurzaniec olbrzymi, zwartki, limnofile, bakopa drobnolistna, krynia tajlandzka, ponikło, blyksa japońska, wywłóczniki.

Grupa III – gatunki zdecydowanie światłolubne, np. kabomby, „glossostigma”, hemiantus.

Zwykle stosuje się przeliczenie mocy oświetlenia na litraż akwarium. Umownie przyjmuje się, że w przypadku lamp ledowych do uprawy roślin cienioznośnych konieczne jest min. 0,15-0,2 W na każdy litr wody. Średnio wymagające rośliny potrzebują już 0,25-0,4 W/l, zaś te zdecydowanie światłolubne nawet 0,5-0,7 W/l.

„Dzień” w akwarium może przypadać praktycznie na dowolną część doby. Jeśli zbiornik stoi daleko od okien i jest oświetlany wyłącznie światłem sztucznym to godziny włączania i wyłączania oświetlenia mogą być praktycznie dowolne. Najlepiej po prostu dostosować je do naszych preferencji i godzin w których zwykle jesteśmy obecni w mieszkaniu (np. „świt” o 15:00 i „zmierzch” o 1:00). Możemy wtedy do woli rozkoszować się pięknem rzęsiście oświetlonego, własnego „kawałka podwodnego świata”.