Jak Oswoić Papugę?

Jak Oswoić Papugę?

Każdy nabywca papugi skrycie marzy, aby jego ptak jak najszybciej się oswoił, dawał się głaskać, brać do ręki i siadał na jego ramieniu. Aby rzeczywiście tak się stało, kluczową kwestią jest dobór samej papugi.

Dostępne w handlu ptaki mogą pochodzić z trojakiego źródła. Po pierwsze, teoretycznie mogą być odłowione w naturze (choć w przypadku pospolitych gatunków papug praktycznie się to nie zdarza). Takie ptaki niezmiernie trudno oswoić - z reguły na widok człowieka reagują panicznym strachem.

Większość dostępnych w handlu papug pochodzi z hodowli, tyle tylko, że część z nich jest wychowywanych i karmionych przez rodziców, pozostałe zaś pochodzą z tzw. „ręcznego karmienia". Na czym ono polega? Otóż kilkudniowe pisklę zabierane jest przez hodowcę z gniazda i karmione z ręki za pomocą strzykawki specjalnymi mieszankami karmowymi. Początkowo młody ptak wymaga takiego karmienia nawet co 2-3 godziny przez całą dobę.

Karmienie ręczne jest uciążliwe, ale dzięki temu papuga oswaja się z bliskością człowieka i z dotykiem jego rąk. Taki ręcznie karmiony ptak jest nawet kilka razy droższy niż wychowany przez rodziców, jeśli jednak zależy nam aby szybko się do nas przyzwyczaił to jest to wydatek jak najbardziej uzasadniony. Ręcznie karmi się papugi praktycznie wszystkich gatunków, nawet pospolite papużki faliste i nimfy, tyle tylko, że takie ptaki można nabyć tylko w wyspecjalizowanych sklepach. Zwłaszcza w przypadku początkujących właścicieli ptaków są one naprawdę godne polecenia.

Wiele osób wyobraża sobie, że świeżo nabyta papuga natychmiast wejdzie im na ręce i podstawi głowę do głaskania. Nic bardziej błędnego. Nawet ręcznie wykarmiony ptak będzie potrzebował czasu, aby przyzwyczaić się do nowego opiekuna. Klatkę z papugą należy postawić w spokojnym miejscu z dać nowemu pupilowi jeden-dwa dni na oswojenie się z otoczeniem. Później należy spędzać jak najwięcej czasu w pomieszczeniu z ptakiem, aby nas poznał. Do papugi należy przemawiać spokojnym głosem. Wszelkie prace pielęgnacyjne trzeba wykonywać ostrożnie, starając się unikać gwałtownych ruchów mogących spłoszyć ptaka. Po kilku dniach, gdy zauważymy, że papuga reaguje zainteresowaniem na naszą obecność można spróbować ostrożnie jej dotknąć. Gdy pozwoli nam się pogłaskać można zacząć delikatnie brać ją na ręce. Gdy zdobędziemy już zaufanie ptaka należy zacząć wypuszczać go z klatki, oczywiście przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach.

W pełni oswojona papuga może spędzać większość czasu poza klatką – najlepiej zainstalować gdzieś w pokoju konar lub żerdkę do siedzenia i ustawić pod nią kuwetę na nieczystości. Należy starać się tak wytresować ptaka, żeby na naszą komendę powracał do klatki.

UWAGA! Wszystkie papugi, nawet te nieduże dysponują bardzo mocnymi dziobami i potrafią bardzo boleśnie „uszczypnąć" dłoń zbyt natarczywego opiekuna. Duże papugi mogą nawet spowodować poważne uszkodzenia ciała. Dlatego oswajając ptaka trzeba zachować ostrożność i nie prowokować go do dziobania.