Jaka klatka dla gryzonia?

Jaka klatka dla gryzonia?

Zbliżająca się jesień jest okresem, w którym wielu z nas nosi się z myślą o zakupie lub przygarnięciu świnki morskiej, chomika, szynszyli, koszatniczki, myszoskoczków, szczurów lub innego, bardziej oryginalnego gryzonia. Dla zapewnienia im bezpiecznego schronienia zwierzęta te potrzebują dobrze dobranej klatki. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu? 

Im większa, tym lepsza!

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wszystkie gryzonie lubią przestrzeń, więc absolutnie konieczne jest zapewnienie im klatki o odpowiednich rozmiarach. Najczęściej popełnianym przez kupujących błędem jest chęć nabycia „jak najmniejszego” pomieszczenia. Tymczasem podczas wyboru klatki powinna obowiązywać ogólna zasada – im większa, tym lepsza. Warto o tym pamiętać jeśli naprawdę zależy nam na zapewnieniu przyszłemu pupilowi jak najlepszych warunków do życia. W niektórych krajach Europy, np. w Skandynawii (niestety, w Polsce jeszcze nie) obowiązują zresztą regulacje prawne w tym zakresie wyznaczające minimalne rozmiary klatki dla danego gatunku zwierząt.

Horyzontalna czy wertykalna?

W zależności od tego na jakiego gryzonia padł nasz wybór należy zapewnić mu odpowiedni rodzaj klatki. Szynszyle, szczury i koszatniczki wymagają wysokiego pomieszczenia (uwielbiają bowiem wspinaczkę), czyli tzw. klatki wertykalnej (w układzie pionowym tzw. tower). Należy wyposażyć ją w konary, półki, liny do wspinaczki, hamaki i inne elementy pozwalające na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Z kolei świnki morskie, chomiki, myszy i myszoskoczki preferują klatki typu horyzontalnego (poziome), o możliwie dużej powierzchni dna.

Uwaga na jakość!

Pamiętajmy, że nazwa „gryzonie” nie wzięła się znikąd. Większość gatunków tych zwierząt dysponuje bardzo dobrze rozwiniętymi zębami, chętnie ich używa i, niestety, wykazuje mniejsze lub większe skłonności niszczycielskie. Dlatego klatka dla nich powinna być wykonana bardzo solidnie, najlepiej z ocynkowanych lub chromowanych prętów metalowych (pręty malowane farbami najczęściej będą z nich ogryzane). Ważny jest również sposób wykonania kuwety – w przypadku najbardziej niszczycielskich gryzoni, takich jak chomiki czy szczury najlepiej, aby pręty ścianek klatki były wpuszczone do kuwety od wewnątrz i dotykały do jej dna – dość skutecznie zapobiega to wygryzaniu w kuwecie otworów.

Dla zapewnienia czystości wokół klatki warto też zwrócić uwagę, aby kuweta była stosunkowo głęboka – dzięki temu ograniczymy wysypywanie poza jej obręb podłoża, którym wypełnimy jej dno, zwłaszcza u gatunków, które lubią przekopywać ściółkę. 

Wyposażenie

Dostępne w sklepach klatki można podzielić na częściowo lub w pełni wyposażone (a więc zawierające np. miski, poidełko, półki, schodki, domek, zabawki itp.) oraz takie, do których trzeba te elementy dokupić oddzielnie. Te pierwsze są oczywiście sporo droższe, ale przed zakupem warto dokonać szybkiej kalkulacji, może się bowiem okazać, że – w rzeczywistości – nabycie kompletnie wyposażonej przez producenta klatki okazuje się... tańsze niż kupowanie wszystkiego oddzielnie. Wraz z klatką pamiętajmy też o zakupie odpowiednio dobranego substratu (trocin, peletu, ściółki bawełnianej, wyściółki papierowej itp.) pozwalającego na utrzymanie jej dna w czystości oraz zapewnienie pupilowi właściwego podłoża.