Jak zapewnić higienę klatki?

Jak zapewnić higienę klatki?

Każdy opiekun królika, kawi domowej albo innego klatkowego zwierzaka chciałby, aby jego pupil pozostawał w doskonałej kondycji zdrowotnej. Kluczowym warunkiem do osiągnięcia tego celu jest zapewnienie mu niezbędnej higieny. O czym należy pamiętać podczas sprzątania klatki domowego futrzaka?

Uwaga na „niedojady”!

W przypadku królików oraz tych gryzoni, w których diecie znajdują się świeże warzywa i owoce (np. kawie domowe, chomik syryjski) bardzo ważnym elementem zapewnienia czystości w klatce jest usuwanie na bieżąco resztek świeżego pożywienia, które nie zostało spożyte przez zwierzaka. Wilgotne warzywa i owoce mają tendencję do szybkiego pleśnienia i psucia się i już po kilku godzinach od umieszczenia w klatce mogą zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego należy systematycznie kontrolować pomieszczenie pupila i usuwać z niego ewentualne „niedojady” warzyw i owoców. W przypadku chomików mających tendencję do tzw. chomikowania, czyli gromadzenia zapasów pożywienia, należy na bieżąco sprawdzać także ich spiżarnię i również z niej usuwać łatwo psujące się resztki.

Wymiana podłoża

Do podstawowych czynności porządkowych w klatce królików i gryzoni należy regularna wymiana podłoża. U królików i dużych gryzoni tych jak na przykład kawie domowe czy szczury podłoże trzeba wymieniać stosunkowo często, średnio co 7-10 dni, w zależności od rodzaju zastosowanej ściółki. W przypadku chomików trzymanych (oczywiście pojedynczo!) w dużych klatkach na grubej warstwie podłoża jego wymiany można dokonywać zdecydowanie rzadziej, nawet raz na wiele tygodni. Specjaliści zalecają przy tym częściową wymianę podłoża, ponieważ całkowita jego wymiana może spowodować u chomika stres. Uwaga, dokonując wymiany podłoża u chomika należy też unikać sytuacji usuwania w całości zgromadzonych przez niego zapasów. Nie psujące się jedzenie trzeba częściowo pozostawić w kryjówce, gdyż jego usunięcie w całości także wywołuje u zwierzęcia znaczny stres. Do mycia kuwety oraz ścianek klatki warto zastosować specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Zapobiegają one rozwojowi bakterii oraz grzybów i dzięki temu zwiększają higienę pomieszczenia pupila.

Podłoża specjalne

Aby ograniczyć częstotliwość wymiany podłoża oraz zapewnić jeszcze lepsze warunki higieniczne w klatce pupila warto sięgnąć po nowoczesne, specjalistyczne substraty dedykowane dla królików i gryzoni. Współcześnie produkowane pelety i żwirki drewniane lub kukurydziane posiadają bowiem liczne dodatki znacznie zwiększające ich trwałość oraz właściwości antyseptyczne. Należą do nich między innymi jony srebra oraz rozmaite zioła. Udowodniono, że jony srebra zabijają ponad 100 razy więcej drobnoustrojów chorobotwórczych niż popularne preparaty dostępne w aptece. Z kolei do najczęściej stosowanych jako dodatek ziół należy rumianek. Roztacza on mocną, przyjemną woń, która skutecznie walczy z przykrymi zapachami unoszącymi się z klatki. Rumianek zawiera przy tym chamazulen i bisabolol wykazujące silne działanie hamujące wzrost bakterii i grzybów, co pozwala na zachowanie w króliczej lub gryzoniowej klatce higienicznych warunków. Co więcej, zioło to ma działanie przeciwdepresyjne i uspokajające, dzięki czemu pozytywnie wpływa na samopoczucie i dobrostan pupili.