Karma mokra czy sucha (dla kota latem)?

Karma mokra czy sucha (dla kota latem)?

Awersja do wody

Dlaczego koty piją stosunkowo niewiele? Otóż wynika to z ich natury – kot domowy pochodzi od zamieszkujących suche afrykańskie stepy i półpustynie kotów nubijskich. Jego przodkowie prawie nie pili wody bo… po prostu nie mieli do nie dostępu. Braki płynów w swym organizmie uzupełniali zjadając w całości upolowane ofiary, takie jak np. drobne gryzonie. Przez długie tysiąclecia koty domowe postępowały podobnie. Problemy pojawiły się w momencie wprowadzenia na rynek karm suchych dla kotów. Zawierają one bardzo mało wody – zwykle ok. 10%. Tym samym, jedząc je, kot nie pokrywa swojego zapotrzebowania na wilgoć – jeżeli równolegle nie pije wystarczającej ilości wody szybko może dojść do wspomnianych już problemów zdrowotnych. Sytuację tę dodatkowo pogarsza fakt, że wiele kotów wraz z wiekiem „rozleniwia się” i przyjmuje coraz mniej płynów.

Karmy mokre w diecie

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu moczowego u kota wynikających z niedostatecznej ilości wypijanej przez niego wody warto włączyć do jego diety większe ilości karm mokrych. Karmy te zawierają znacznie więcej wody niż karmy suche – zwykle stanowi ona ok. 70-80% ich masy, a więc mniej więcej tak, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych ofiar kotów. Podając je „przemycamy” więc niejako wodę do diety naszego pupila niwelując niebezpieczeństwo powstania jej niedoborów w jego organizmie. Udział karm mokrych warto zwiększać wraz z wiekiem kota – również dlatego, że są one znacznie mniej kaloryczne niż karmy suche (zawierają wszak więcej wody). Jednocześnie doskonale wypełniają żołądek pupila gwarantując mu poczucie sytości. W ten sposób zmniejszamy kaloryczność diety kota chroniąc go przed nadwagą czy otyłością. Karmy mokre są wskazane dla kocich seniorów również dlatego, że mają miękką strukturę i łatwiej je pogryźć. Jest to szczególnie ważne w przypadku pupili posiadających braki w uzębieniu lub cierpiących na inne przypadłości jamy gębowej.

Woda w lecie

W okresie upałów należy pamiętać, że nawet koty, które zazwyczaj nie piją wiele mogą odczuwać zwiększone łaknienie. Dlatego nigdy nie wolno zapominać o wymienieniu i uzupełnieniu wody w kociej misce. Dobrym patentem na zwiększenie ilości wypijanej wody jest też ustawienie kilku misek w różnych częściach mieszkania, zwłaszcza tam, gdzie nasz pupil spędza szczególnie dużo czasu. Dzięki temu nawet najbardziej leniwy kot będzie miał szansę na częstsze ugaszenie pragnienia bez konieczności zbyt długiego poszukiwania wody i chętniej będzie z tego korzystał.