
-
Akwarystyka
-
Zestawy i Akwaria
- Zestawy akwarystyczne
- Krewetkaria słodkowodne
- Akwaria samo szkło
- Nanoakwaria
-
Oświetlenie akwarystyczne
- Oświetlenie standardowe
- Oświetlenie dla roślin
- Oświetlenie morskie
- Akcesoria
-
Filtry
- Filtry zewnętrzne przelewowe
- Filtry wewnętrzne mechaniczne
- Filtry zewnętrzne kubełkowe
- Pompy turbinowe
-
Grzałki i termometry
-
-
Psy
-
Karmy dla psa
- Karmy suche
- Karmy suche dla szczeniąt
- Karmy suche dla psów dorosłych
- Karmy suche według smaku
- Karmy suche według wagi opakowania
- Karmy mokre
- Karmy mokre w zestawach
- Karmy mokre dla psów dorosłych
- Karmy mokre monobiałkowe
- Karmy mokre według smaku
- Karmy mokre według wielkości opakowania
-
Przysmaki
- Przysmaki naturalne
- Kości i gryzaki
- Przysmaki treningowe
- Przysmaki funkcjonalne
- Przysmaki mięsne
-
-
Koty
-
Małe ssaki
-
Mysz
- Karma i przysmaki
- Trociny i ściółka
- Klatki i wyposażenie
- Akcesoria dla myszy
-
Świnka Morska
- Karma i przysmaki
- Trociny i ściółka
- Klatki i wyposażenie
- Akcesoria
-
Królik
- Karma i przysmaki
- Trociny i ściółka
- Klatki i wyposażenie
- Akcesoria
-
Szynszyla
- Karma i przysmaki
- Trociny i ściółka
- Klatki i wyposażenie
- Akcesoria
-
421,47 zł 453,19 zł
-
-
Ptaki
-
319,28 zł
-
26,86 zł
-
-
Oczko
- Terrarystyka
- Marki
-
Promocje
-
999,99 zł
-
189,99 zł
-
- Outlet

Czy zapach karmy ma znaczenie?
Wiele psów, zwłaszcza małych ras, bywa wybrednych w jedzeniu. Zdarza im się przysłowiowo „kręcić nosem” na podawaną karmę. Czy jednak rzeczywiście chodzi tutaj o nos i czy zapach karmy faktycznie decyduje o jej atrakcyjności dla psa?
Pies dysponuje o wiele czulszym węchem niż my. W ludzkim nosie znajduje się ok. 5 milionów komórek węchowych, rozmieszczonych na powierzchni wielkości znaczka pocztowego. U psa rozmiar nosa ma znaczenie, w liczbie komórek węchowych przodują psy gończe, pracujące węchem. Rekordzistami są bloodhoundy, z ponad 300 milionami komórek! Jamniki mają ich 125 milionów. Do tego psi nos doskonale rozpoznaje i zapamiętuje zapachy. Przeciętny człowiek rozpozna 2-4 tys. zapachów, a pies nawet 500 tysięcy! Pracę psiego nosa poprawia wilgotność trufli nosowej, obecność na niej rowków, a także posiadanie narządu Jacobsona. Za to smak psy odczuwają gorzej niż ludzie, bo mają mniej kubków smakowych (1700, a u człowieka 9000).
Warto pamiętać, że zapach karmy ma dla psa ogromne znaczenie i najlepiej zachęci go do jedzenia. Nośnikiem zapachu w karmie są głównie tłuszcze, dlatego to od nich wiele zależy. Nie bez znaczenia jest też obecność i jakość rozmaitych surowców, takich jak np. mięso z tłuszczem, podroby, a także zioła i inne składniki roślinne. Nad opracowywaniem składów i zapachów karm dla pracują całe sztaby psich dietetyków. Są one również dokładnie sprawdzane przez psich testerów.
Atrakcyjność zapachową karmy mokrej zwiększy jej temperatura – nie podawajmy psu jedzenia prosto z lodówki! Nie trzymajmy puszek zbyt długo otwartych, bo zapach się ulatnia. Warto dopasować wielkości kupowanych opakowań do jednorazowej dawki zjadanej przez psa. Wybierając karmę suchą nie myślmy o tym, jaki zapach podoba się nam, tylko co lubi zwierzę. Właściwe przechowywanie karmy (w zamkniętym pojemniku, bądź w opakowaniu ze struną, chroniąc przed światłem i wilgocią) pozwoli na długie utrzymanie jej zapachu. Przy psie wybrednym warto zainteresować się dostępnymi w sklepach zoologicznych tak zwanymi dosmaczaczami (np. na bazie żwacza wołowego) czy topperami w formie płynnej, olejami czy bulionami.