Choroba lokomocyjna u psa - jakie są objawy?

Choroba lokomocyjna u psa - jakie są objawy?

Choroba lokomocyjna u psa to problem, z którym musi zmierzyć się wielu właścicieli czworonogów. Schorzenie to dotyka zarówno młode, jak i starsze psy. Jest ono najbardziej uciążliwe w przypadku osób, które często podróżują ze swoim pupilem. Często się zdarza, że nawet po najkrótszej przejażdżce samochód wymaga gruntownego czyszczenia. Choroba lokomocyjna u psa jest dla niego dużym problemem. Przede wszystkim powoduje ogromny dyskomfort, a koniec końców wyczerpanie organizmu. Jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psa oraz co zrobić, aby poczuł się lepiej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest choroba lokomocyjna u psów?

Pies i choroba lokomocyjna to połączenie, które może nam przysporzyć wielu problemów. Schorzenie to, podobnie jak u ludzi, objawia się przede wszystkim nudnościami, osłabieniem i złym samopoczuciem. Choroba lokomocyjna u psów może występować w każdym wieku, jednak najczęściej cierpią na nie szczeniaki i młode czworonogi. Czym jest choroba lokomocyjna i skąd się właściwie bierze? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jest ona następstwem nie do końca rozwiniętych struktur ucha wewnętrznego. To ono w głównej mierze odpowiada za utrzymanie równowagi. Jeśli nie jest ono jeszcze dostatecznie dobrze zbudowane, konsekwencją tego mogą być różnego rodzaju problemy, takie jak nudności, wymioty itp., które objawiają się najczęściej podczas podróży samochodem lub innymi środkami transportu.

Choroba lokomocyjna u psaobjawy

Objawy choroby lokomocyjnej u psa są bardzo podobne do tych, które pojawiają się u ludzi. W pierwszym etapie prawdopodobnie zauważymy, że nasz pies wygląda nieswojo. Poznać to można po jego oczach, opuszczonych uszach i podkurczonej sylwetce. Inne objawy to m.in. apatia, dyszenie, ziewanie, nadmierne ślinienie się i mlaskanie. Jeśli do tego pojawią się mdłości lub wymioty, możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z chorobą lokomocyjną u psa. To, co potęguje te objawy, to przede wszystkim czynniki stresowe. Jednym z nich jest podróż samochodem, która dla wielu psów nie jest niczym przyjemnym. Niektóre czworonogi, jeśli nie są przyzwyczajone do jazdy autem, mogą kojarzyć to z czymś negatywnym – wizytą u weterynarza, przeprowadzką, porzuceniem czy zamknięciem w samochodzie, które np. im się kiedyś przytrafiło.

Choroba lokomocyjna u psaco podać zwierzęciu, aby poczuło się lepiej?

Pies i choroba lokomocyjna dla właściciela zwierzęcia powinna oznaczać jedno, a mianowicie jak najszybszą wizytę u weterynarza. Zabierając pupila do lekarza, będzie mógł on fachowym okiem ocenić, w czym leży problem oraz jakie ewentualne lekarstwa można zastosować. Leki, które można podać psu, który cierpi na chorobę lokomocyjną, z pewnością załagodzą wszelkie objawy i sprawią, że podróż samochodem nie będzie już tak uciążliwa – zarówno dla zwierzęcia, jak i dla samego właściciela. Odpowiednie lekarstwa to jednak nie wszystko. Wybierając się z psem na przejażdżkę, warto zadbać o to, aby miał on zapewnione jak najlepsze warunki.

Choroba lokomocyjna u psów leki, które się sprawdzą

Czym można zwalczać chorobę lokomocyjną u psa? Leki są na to sposobem. Na rynku znaleźć można wiele preparatów weterynaryjnych, dzięki którym pies z pewnością poczuje się lepiej. Mowa tu przede wszystkim o lekach przeciwwymiotnych i pobudzających, które nie powodują u psów senności. Odpowiednia dawka powinna być wyliczona na podstawie wagi pupila – warto skonsultować to z lekarzem. Dostępne leki znaleźć można zarówno w formie iniekcyjnej, jak i tabletek. Wybór odpowiedniego preparatu w głównej mierze powinien zależeć od zaleceń specjalisty oraz tego, który ze sposobów przyjmowania lekarstw jest dla psa bardziej komfortowy.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psa?

Zastanawiasz się, jak walczyć z chorobą lokomocyjną u psów? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim zadbaj o to, aby przed planowaną podróżą Twój zwierzak nie był na czczo, ani też zbytnio przejedzony. Warto podać mu lekkostrawną karmę na kilka godzin przed wyjazdem, aby jedzenie miało czas się strawić. Przed podróżą zabierz swojego pupila na spacer i zadbaj o jego dobre samopoczucie. Wyjście do parku pozwoli mu nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, lecz także zregenerować się i zrelaksować. Dzięki temu w czasie jazdy na pewno będzie spokojniejszy. Kiedy już nadejdzie czas wyjazdu, koniecznie sprawdź, czy w samochodzie jest wystarczająco dużo miejsca dla psa. Warto również pomyśleć o wzięciu ze sobą wygodnego transportera, o ile taki sposób przewożenia jest komfortowy dla Twojego pupila. Jeśli nie, odpowiednim wyposażeniem będą specjalne maty, szelki lub pasy transportowe. Podczas podróży koniecznie zaopatrz się w wodę i miskę, aby w czasie postojów, Twój pies mógł się spokojnie napić. Odpowiednie nawodnienie to absolutna podstawa. W walce z chorobą lokomocyjną u psów niezwykle ważne są także regularne postoje.

FAQ

Najważniejsze jest to, aby psu było wygodnie – należy wygospodarować miejsce do leżenia, lekko uchylić okno oraz zadbać o odpowiednią wentylację i temperaturę w samochodzie. Warto zaopatrzyć się też w niezbędne akcesoria na podróż, takie jak m.in. legowiska, miski i zabawki na odstresowanie.

W większości przypadków czas działania preparatów przeciwwymiotnych dla psa wynosi od 12 do 24 godzin, a więc spokojnie można się wybrać z psem nawet w najdalszą podróż bez obaw o problemy żołądkowe swojego pupila i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Dzięki regularnym postojom podczas długiej podróży czworonóg będzie miał szansę uspokoić się, przewietrzyć i zrelaksować. Warto więc zaplanować podróż tak, aby co około 2-3 godziny móc się zatrzymać w spokojnym i bezpiecznym miejscu na odpoczynek.