Ciąża u psa - jak przebiega i ile trwa?

Ciąża u psa - jak przebiega i ile trwa?

Ciąża u psa przebiega zupełnie inaczej, niż u człowieka, dlatego właściciele czworonogów mają często problem z określeniem, czy ich suczka spodziewa się młodych. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda rozmnażanie się psów, aby móc udzielić swojej pupilce odpowiedniej pomocy, której zapewne będzie potrzebowała.

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u psa trwa znacznie krócej niż u człowieka. Odpowiedź na pytanie, ile suka chodzi w ciąży może więc początkowo zaskoczyć, ponieważ są to około dwa miesiące. Dokładnie literatura określa, że jest to okres między 58 a 63 dni. Co ciekawe, długość ciąży psa nie jest uzależniona od jego rasy.

Ciąża psa – kiedy psy dojrzewają płciowo?

Rasa będzie miała za to zasadnicze znaczenie, jeśli zapytamy o to, kiedy suczka jest w stanie urodzić młode. Szczenię w ciążę nie zajdzie, ponieważ rozpłód psa jest możliwy dopiero po osiągnięciu przez niego dojrzałości płciowej. O tym, czy nasza suka osiągnęła już dojrzałość płciową poinformuje nas pojawienie się pierwszej cieczki.

To, kiedy to nastąpi będzie zależało od rasy naszego psa. Reguła jest następująca – im pies mniejszy, tym szybciej osiągnie dojrzałość płciową. Małe psy osiągają ją między 7 a 12 miesiącem życia, ale u dużych ras pierwsza cieczka może występować dopiero około drugiego roku życia.

To jednak jeszcze za mało do tego, aby wydać na świat szczenięta. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia dojrzałość fizyczna, zwana także dojrzałością hodowlaną. To moment, w którym suka jest już na tyle silna, że jest w stanie urodzić i wykarmić zdrowe pieski. Zwykle dobrym momentem na pierwsze zapłodnienie jest druga lub trzecia cieczka.

Ciąża u psa: jak ją rozpoznać?

Jeśli zapłodnienie suki nie jest celowe możemy dość długo nie zorientować się, że jest ona brzemienna. Objawy ciąży u psa są zgoła inne niż ludzkie i właściwie do momentu, kiedy nie zauważymy powiększającego się obwodu brzucha w dolnej części i gruczołów mlecznych. Są to jednak także objawy ciąży urojonej, dlatego pewność da nam dopiero badanie ultrasonograficzne.

Kalendarz ciąży u suki wskazuje na to, że po brzuchu ciążę u psa można zobaczyć dopiero w połowie ciąży i faktycznie, około piątego tygodnia można zrobić u psa USG. Przed tym terminem suka może jedynie nieco inaczej zachowywać się ze względu na hormony, ale do zazwyczaj zbyt mała zmiana, aby zauważyć, że jest brzemienna.

W szóstym i siódmym tygodniu zacznie się inaczej zachowywać – znosić zabawki do kojca, przygotowywać się na przyjście maluchów na świat. Nastąpi to w ósmym lub dziewiątym tygodniu ciąży u psa.

Ciąża u psa a ciąża urojona

Tak samo jednak nasza suka może zachowywać się wcale nie spodziewając się szczeniąt, a będąc w ciąży urojonej. Właśnie dlatego tak ważne jest potwierdzenie odmiennego stanu psa u weterynarza. Jeśli pies nie będzie miał młodych i to ciąża urojona, może się rozchorować. Przygotowane do karmienia sutki mogą mieć stan zapalny i wymaga to leczenia, aby nie rozwinęła się poważna infekcja. Dlatego też, podejrzewając ciążę u psa, należu ją potwierdzić, udając sie na badanie do weterynarza.

Ile trwa ciąża u psa – jak określić termin porodu?

Wiedząc, ile psy są w ciąży, nie trudno jest określić termin porodu, zwłaszcza jeśli pies jest dopuszczony z rozmysłem. Nawet jednak w przypadku ciąży przypadkowej, po wizycie u weterynarza będziemy wiedzieć, kiedy mniej więcej spodziewać się daty porodu. Jeśli zauważymy zaokrąglony brzuch u naszej suki, z dużą dozą pewności pozostało mniej niż 30 dni do porodu.

Możemy odebrać go w domu, jednak jeśli boimy się, że może nas to przerosnąć, lepiej poprosić o pomoc weterynarza. Warto również pamiętać, że nie wszystkie suki mogą rodzić w sposób naturalny (np. buldogi francuskie), dlatego ważne jest, by taki poród odbył się pod okiem weterynarza.

Ile trwa ciąża u psa – jak dbać o ciężarną sukę?

Pies w ciąży wymaga nieco większej uwagi, w szczególności tuż przed porodem. Zasadniczo jednak wystarczy zbilansowana dieta oraz stały dostęp do miski z wodą. Pies nie musi przyjmować specjalnych witamin, chyba że weterynarz zaleci inaczej. Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, koniecznie psa trzeba zabrać na badanie USG, które potwierdzi ciążę.

Ważna jest kondycja fizyczna psa, która ma wpływ na przebieg porodu. Dlatego też, nie ograniczaj psu ruchu z powodu odmiennego stanu, jednak nie forsuj go tuż przed porodem.

Tuż przed porodem pies może stracić apetyt – to całkowicie normalne i nie należy zmuszać go do jedzenia.

Psia ciąża – jak jej uniknąć i dlaczego jest to ważne?

Ciąża jest dla psa, podobnie jak dla człowieka, zawsze dużym wydatkiem energetycznym. Jest też obarczona ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia, dlatego należy psa przed niechcianą ciążą chronić. Jeśli nie planujemy wcale młodych u naszej suczki – należy poddać ją sterylizacji. Jeśli zaś chcemy ten proces opóźnić, możemy zdecydować się na psią antykoncepcję, czyli zastrzyk hormonalny opóźniający ruję. Druga z metod nie może być jednak stosowana długotrwale, ponieważ przy nadużywaniu zwiększa ryzyko ropomacicza, cyst lub nowotworów.

Innym sposobem jest po prostu chronienie suki przed stosunkiem płciowym w czasie cieczki, jednak w przypadku, kiedy nie mamy domu z ogrodem może być to naprawdę trudne i dość wymagające. Cieczka pojawia się u psa co 6-7 miesięcy i trwa około 21 dni. Warto wiedzieć, że w tym okresie suka może zajść w ciążę z kilkoma psami, dlatego jeśli zależy nam na rozpłodzie konkretnych osobników to po kryciu należy także szczególnie jej pilnować i nie dopuszczać do nieplanowanych stosunków płciowych.