Kantar dla psa - czym jest i czy jest bezpieczny?

Kantar dla psa - czym jest i czy jest bezpieczny?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zbudowany jest kantar?

Kantarek dla psa jest urządzeniem mocowanym do smyczy nie na grzbiecie, lecz pod szyją. Naciąganie smyczy powoduje wtedy zaciskanie się otaczającego psi pysk paska, jednocześnie zmuszając zwierzę do pochylenia łba i zniechęcania go do ciągnięcia, czy podnoszenia z ziemi przypadkowych przedmiotów. Halter dla psa składa się zazwyczaj z dwóch pasków różnej długości. Jeden z nich przechodzi pod szczęką psa, a drugi tworzy pętlę obejmującą pysk zwierzaka u nasady. Smycz do kantarka podpina się więc od spodu, tak by mieć kontrolę nad psią kufą i zaciskaniem kantara.

By zwierzę uwolniło się od nieprzyjemnego uczucia, musi przestać ciągnąć i zacząć być zależnym od człowieka. Psa w kantarze nie powinno się więc szarpać ani odciągać na siłę, bo sprawi mu to ból. Obroża uzdowa dla psa ma za zadanie wtedy sama się zacisnąć na psiej kufie, w chwili gdy smycz będzie napięta. Założeniem producentów tego narzędzia, przypominającego kolczatkę, halter dla psa ma służyć do nauki spokojnego chodzenia przy nodze, jednak niedopuszczalne jest prowadzenie psa wyłącznie na kantarze. Jest to bowiem zmuszanie psa do nieprzyjemnego ucisku, z którego nie jest on w stanie się uwolnić. Nagrodą za spokojne chodzenie przy właścicielu powinno być w tym przypadku odczuwanie braku dyskomfortu.

Jak dobrać kantar dla psa?

Jeśli już zdecydujesz się na szkolenie psa za pomocą kantara, to powinien on być dostosowany do wielkości zwierzęcia. Halter dla psa powinien więc być tak dobrany, by zapewnić psu pełny komfort w luźnym, spoczynkowym ułożeniu. Kantar musi dobrze się układać na psiej głowie, nie może też obcierać sierści czy skóry. Dolna pętla musi być natomiast na tyle duża, by zaciskająca się opaska samoistnie rozluźniła się po zmniejszeniu napinania smyczy.

Należy pamiętać, że kantar nie może zastępować kagańca. Pętla przebiegająca u nasady pyska nie ogranicza więc możliwości jego otwierania. Kantarek dla psa nie zastąpi też obroży. Nadmierne stosowanie haltera dla psa zamiast obroży, może być przyczyną schorzeń, problemów i dolegliwości z układem kostno-stawowym szyi.

Ile kosztuje kantar dla psa?

Cena haltera dla psa zwykle nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Wszystko oczywiście zależy od tego, dla jakiego psa kupujemy kantar, czy jest on nietypowej budowy i z jakich materiałów został wykonany. Nie należy jednak oszczędzać na jakości takiego akcesorium, bowiem im lepiej zrobiony jest kantarek dla psa, tym mniejszy jest dyskomfort pupila. Tani kantar, który jest źle zbudowany i jest słabej jakości, może sprawiać zwierzęciu niepotrzebny ból i dyskomfort.

Wspomniana cena może być jednak wyższa, jeśli kupisz kantar dla psów dużych ras, lub jeśli osobnik cechuje się nietypową budową.

Jak zakładać psu kantar i jak go używać?

By prowadzić psa w halterze, konieczna jest smycz z karabińczykami na obu końcach. Jeden z karabińczyków wpina się w obrożę, a drugi przyczepia się do kantara. Smycz należy koniecznie chwycić więc końcem, który wpinany jest w obrożę, by nie powodować psu dodatkowego bólu. Połączony z kantarkiem odcinek smyczy powinien być na tyle luźny, by była możliwość ściągania go jedynie wówczas, gdy psa należy zdyscyplinować. Nie wolno w żadnym wypadku szarpać i ciągnąć zwierzęcia za kantar. Do przywołania psa powinno wystarczyć lekkie napięcie smyczy, które nie może powodować silnego wyginania psiego łba, nie będzie także zmuszać psa do położenia się, czy przysiadania.

Kiedy jednak szkoleniowiec doszedł do wniosku, że stosowanie kantarka dla psa jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku Twojego pupila, koniecznie przyzwyczaj do niego zwierzę. Przede wszystkim, najpierw zapoznaj psa z nowym akcesorium i pozwól mu je obwąchać. Następnie nakładaj psu kantar tylko na chwilę, by uczucie nałożenia haltera dla psa było mu już choć trochę znajome. Od tego momentu stopniowo możesz nakładać na pysk psa kantar na dłuższy czas. Początkowo rób to jednak bez podpinania smyczy. Kiedy pies już zaakceptuje przedmiot, możesz stopniowo przyzwyczajać go do działania ze smyczą. Koniecznie zawsze zakładaj obrożę uzdową dla psa równocześnie z innymi akcesoriami, takimi jak szelki czy druga smycz.

Opinie na temat stosowania kantara u psów

Opinie na temat stosowania kantara u psów bywają różne. Halter dla psa bywa stosowany z sukcesami w trakcie tresury, szczególnie gdy inne sposoby dyscyplinowania pupila zawodzą. Jednak nawet osoby, które są zwolennikami takiego rozwiązania, zaznaczają jasno, że powinno ono być stosowane tylko i wyłącznie do treningów prowadzonych pod okiem profesjonalisty. Zdecydowanie kantarek dla psa nie jest dobry do codziennego wyprowadzania psa na spacery. Obroża uzdowa dla psa może bowiem wyrządzić psu ogromną krzywdę.

Nieodpowiednie stosowanie kantara odbija się negatywnie na zdrowiu psa. Takie narzędzie stosowane w nadmiarze przyczynia się do chronicznego stresu, niepokoju i agresji psa. Młode psy ponadto mogą się nabawić zniekształceń kośćca i zmian zwyrodnieniowych. Użycie kantara nie powinno się więc stać jedną z głównych metod tresury. Jest to zdecydowanie rozwiązanie czasowe, które nie powinno być wprowadzane na stałe. Dodatkowo, jeśli chcesz używać kantarka dla psa powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedniej długości smycz. Zbyt długa smycz stwarza ryzyko, że psa, mówiąc kolokwialnie, „poniesie” i zrobi sobie poważną krzywdę, gdy kantar zbyt mocno się zaciśnie. Natomiast smycz zbyt krótka będzie psu sprawiała ustawiczny ból. Jest to więc narzędzie zdecydowanie do używania z głową.