Jak oswoić kota - wprowadzenie nowego kota do domu

Jak oswoić kota - wprowadzenie nowego kota do domu

Z tego artykułu dowiesz się:

Pierwsze dni kota w nowym domu

Zanim przyniesiesz do domu swojego nowego pupila, rzuć okiem na swoje mieszkanie. Chodzi o to, by miejsce odpowiednio przystosować na przyjęcie czworonożnego przyjaciela, który będzie zestresowany i podekscytowany całą sytuacją. Zwróć uwagę, czy w zasięgu kociej przestrzeni nie stoją przedmioty, które dziki kot będzie mógł zrzucić i zniszczyć. Sprawdź również, czy w mieszkaniu nie ma miejsc niebezpiecznych dla kociaka, w których może on utknąć, takich jak niezatkane kratki wentylacyjne.

Zanim kot przyjedzie do nowego domu, wyznacz mu na początek z góry ustaloną przestrzeń wyposażoną w kryjówkę. Taką kocią kryjówką na początek może być karton lub specjalnie przeznaczony do tego namiot dla zwierzęcia. W wydzielonej przestrzeni kot powinien mieć również kuwetę, postawioną z dala od źródła pożywienia. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, warto je uświadomić, że nie powinny męczyć kota i wchodzić z nim zbyt nachalnie w interakcje. Nie powinny także go straszyć, ponieważ straszenie małego kotka powoduje u niego zachowania agresywne również na dalszym etapie jego rozwoju.

Stopniowe oswajanie kota

W dniu, kiedy dziki kot pojawi się w Twoim domu, warto przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że to nie tylko Ty odczuwasz ekscytację, także członkowie Twojej rodziny oraz sam zwierzak odczuwają silne emocje. Kot w nowym miejscu powinien więc mieć możliwość odnalezienia się, dlatego dobrze by było, byś mu to ułatwił. Jeśli kot został przetransportowany w transporterze, postaw go na ziemi. Nie popędzaj ani nie zmuszaj swojego pupila do wychodzenia z klatki, takie zachowanie bowiem niepotrzebnie go zdenerwuje. Jeśli nie wyjdzie od razu, poczekaj. Niektóre koty mogą być na tyle zestresowane, że nie będą chciały wychodzić ze swojej kryjówki, dopóki nie będą same w pokoju lub dopóki nie zapanuje noc. Przede wszystkim odpowiedzią na pytanie „jak oswoić dzikiego kota” jest czas i chwila spokoju na otrząśnięcie się z emocji.

Kociak, który dopiero co pojawił się w Twoim domu, może początkowo odmawiać pokarmu. Aby ułatwić rozwiązanie tego problemu, podawaj mu karmę, którą już zna, a którą jadł w schronisku lub domu, z którego pochodzi. W miarę upływu czasu możesz stopniowo wprowadzać nowe, zdrowsze pożywienie. Ponadto, często zmieniaj pupilowi wodę i upewniaj się, że ją pije. Jeśli kot nie chce pić ani jeść przez kilka dni, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Dostosowanie się do nowego środowiska może trwać 2-3 tygodnie, warto więc, byś ułatwił kotu tę przeprawę, fundując mu również ciekawe zabawki, które pomogą mu przełamać stres. Nie rób jednak nic na siłę i uzbrój się w cierpliwość.

Jakich żelaznych zasad przestrzegać, oswajając kota?

Przede wszystkim powinieneś uzbroić się w cierpliwość i ogromne pokłady empatii. Udomowienie kota to proces, który będzie od Ciebie wymagać spokoju i delikatnych, choć konsekwentnych i stanowczych działań. Przede wszystkim do niczego nie zmuszaj swojego nowego pupila – nie wyciągaj go z klatki oraz nie prowokuj do interakcji, jeśli kot sobie tego nie życzy. Twoim pierwszym celem powinno być przekonanie kota, że nie stanowisz dla niego zagrożenia. Można to osiągnąć poprzez towarzyszenie kotu, ale zajmowanie się swoimi sprawami. Zwierzę ma wtedy czas, by nam się przyjrzeć i nabrać odwagi na eksploatację nowego miejsca zamieszkania. Kolejnym etapem jest przekonanie zwierzęcia, że przebywanie z człowiekiem to dla niego korzyść. Warto więc kota nagradzać, by go do siebie przekonać, np. smakołykiem. Nie należy jednak go karać, ponieważ może to się skończyć problemami behawioralnymi w przyszłości. Nie powinniśmy również doprowadzać do konfrontacji z kotem zestresowanym lub wystraszonym, ponieważ może on zaatakować. To natomiast zniweczy wszystkie wysiłki wkładane w oswajanie.

Jeśli natomiast chcesz dać szansę i dom dzikiemu kotu, czyli takiemu, który żyje z dala od człowieka, pamiętaj, że może to wymagać więcej czasu i cierpliwości, niż w przypadku kotów mających kontakt z człowiekiem. Jak oswoić dzikiego kota? Przede wszystkim zapewnić mu spokój i dostęp do kryjówek. Taki kot bezwzględnie powinien przebywać w pomieszczeniu, które pozna i uzna za swój azyl. Dziki kot jest nieco inny niż kot udomowiony – może jeść tylko wtedy, gdy będziesz utrzymywał dystans i przez długi czas przebywać głównie w kryjówkach. Po jakimś czasie możesz spróbować zabaw dystansowych, np. zabaw zakończonych schwytaniem zabawki lub zabaw wędką – będzie to Twój pierwszy sukces i znak, że Twoje wysiłki przynoszą rezultaty.

Jeśli natomiast wkładane wysiłki nie przynoszą rezultatów, warto skontaktować się z behawiorystą, który oceni sytuację i prawdopodobnie znajdzie rozwiązanie.

Po co oswajać kota?

Koty oswaja się, by mogły w nowym domu w spokoju koegzystować z człowiekiem. Oswojone zwierzę nie będzie uciekać, ani stresować się na widok człowieka, z którym przyszło mu żyć. Rzadko kiedy kot nie daje się oswoić – nie jest to oczywiście proces łatwy, ale całkowicie wykonalny. Jego efekt zależy jednak od wielu czynników, z których najważniejszym jest nie tylko Twoje zachowanie, ale również temperament kota. Najłatwiej jest udomowić małe kocięta, trudniej – dzikie koty, które żyją i radzą sobie bez opieki człowieka, a miejsce ich bytowania nie stanowi dla nich zagrożenia. Nie należy decydować się na zabieranie dzikiego kota z jego naturalnego środowiska także wówczas, gdy wykazuje on wysoką nieufność wobec ludzi i jest zdrowy, a więc nie wymaga stałej opieki lekarskiej. Warto wtedy zorganizować mu wsparcie (dokarmianie, opiekę lekarza weterynarii) tam, gdzie żyje.