Shih tzu - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Shih tzu - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Pies shih tzu jest jedną z najczęściej wybieranych w Polsce ras. Tego bardzo małego pieska stosunkowo łatwo wychować. Jest też inteligentny, długowieczny i cieszy się dobrym zdrowiem. Jedynym większym obowiązkiem, poza typowymi powinnościami opiekuna psa, jest dbanie o jego sierść, które jest dość czasochłonne, jednak nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Shih tzu – waga i wygląd

4-8 kg i około 23-27 cm wzrostu to zakres, w którym mieszczą się gabaryty shih tzu przeciętnych rozmiarów. Ten niewielkich rozmiarów piesek uwagę zwraca w szczególności swoją sierścią. Są to psy z włosami dość długimi, dlatego też wymagają regularnego szczotkowania. Ich umaszczenie może być różnorakie: od białego, poprzez beżowy i czarny, a także mieszankę tych trzech kolorów.

Jak wygląda ta rasa?

Jak na małe rasy psów z włosami, shih tzu są dość mocno zbudowane. Sierść maskuje ich muskulaturę, jednak te niewielkie i z pozoru kruche pieski mają szczególnie mocno rozbudowane mięśnie nóg.

Jeśli chodzi z kolei o inne charakterystyczne cechy wyglądu, to niewątpliwie należy zwrócić uwagę na pyszczek tych psów. Szerokie szczęki mają często lekki przodozgryz. Oczy shih tzu są duże, okrągłe i ciemne, jednak nie wyłupiaste. Charakterystyczny pysk uzupełniają uszy, które są duże i zwisające.

Ogon tej rasy psa jest wysoko osadzony i niesamowicie mocno owłosiony.

Shih tzu – usposobienie

Charakter tych małych piesków jest ich niewątpliwą zaletą. Są one uważane za doskonałe psy rodzinne, z uwagi na to, że z natury są bardzo wyważone. Oznacza to, że są w stanie dostosować się do każdej sytuacji – mogą być w gwarnym domu, ale nie będzie im przeszkadzała chwila samotności.

Spokój i urok, czyli główne cechy tej rasy

Shih tzu są psami z natury ufnymi, dlatego absolutnie nie nadają się do stróżowania. Zjednują sobie sympatię bardzo szybko, ponieważ są bezkonfliktowe, rzadko kiedy niszczą przedmioty i dobrze dogadują się z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. Praktycznie nie wykazują instynktu łowieckiego.

Shih tzu, czyli pieski pełne energii

Przyjazne usposobienie nie oznacza jednak leniwej natury. Wręcz przeciwnie, shih tzu są psami aktywnymi, które bardzo chętnie chodzą na spacery i bawią się. Można je bezproblemowo uczyć nowych komend, o ile szkolenie będzie prowadzone konsekwentnie.

Jak utrzymać pieska w dobrej formie?

Jeżeli chodzi o tę rasę, to zachęta do ruchu nie jest tak problematyczna, jak opanowanie łakomstwa psów. Shih tzu to małe obżartuchy i jeśli nie opanujemy ch nadmiernego apetytu, mogą się roztyć i stracić chęć do zabaw. To z kolei może sprawić, że pies zacznie chorować, ponieważ nadwaga sprzyja rozwojowi problemów ze zdrowiem.

Shih tzu – choroby

Co do zasady shih tzu jest rasą cieszącą się dobrym zdrowiem. Psy te rzadko chorują, a jeśli już coś się im przytrafia, to jest to choroba oczu, zębów, alergia, zwężenie nozdrzy lub zwyrodnienie stawów.

Choroby oczu i ich profilaktyka

O oczy piesków tej rasy należy dbać przede wszystkim regularnie je kontrolując. Mogą przytrafiać im się blokady kanalików łzowych, dlatego w razie potrzeby należy przecierać je solą fizjologiczną, a jeśli ropienie oczu nie ustępuje – skonsultować się z weterynarzem. Problemy ze wzrokiem u tej rasy mogą powodować także włosy wokół oczu, dlatego warto spróbować je spinać. Najlepiej jest to robić już od wieku szczenięcego, aby pies był przyzwyczajony do spinek lub gumek.

Jak dbać o ich zęby, nerki i kręgosłup?

Dbanie o zęby shih tzu to wizyty u weterynarza celem usuwania kamienia nazębnego. U specjalisty należy także kontrolować stan nerek. Jeśli zaś chodzi o kręgosłup psa to wiele będzie zależało od nas. Szczenięta shih tzu nie powinny bowiem przez pierwsze 6-7 miesięcy życia korzystać ze schodów. Ich małe rozmiary i wysokie stopnie mogą spowodować w dorosłym życiu zwyrodnienia stawów i choroby kręgowe, dlatego lepiej jest psa pilnować do momentu, aż układ kostny będzie odpowiednio wykształcony.

Pies shih tzu – pielęgnacja

Pielęgnacja pieska shih tzu będzie polegała przede wszystkim na dbaniu o jego sierść, regularnych wizytach u weterynarza, dbaniu o odpowiednią dietę i dawkę ruchu. Dodając do tego sprawdzanie oczu, uszu i pazurów możemy mieć zadbanego, szczęśliwego i zdrowego psa.

Jak dbać o jego sierść?

Shih tzu ma długie włosy, dlatego dbanie o sierść co do zasady może zajmować sporo czasu. Najważniejsza będzie tu systematyczność przy rozczesywaniu, ponieważ tylko regularne używanie grzebienia lub szczotki jest w stanie zapobiec pojawianiu się kołtunów. Mając szczeniaka shih tzu w szczególności na sierść należy zwrócić uwagę około 8-go miesiąca życia. Pies w tym wieku wymienia sierść z dziecięcej na dorosłą i może ona w tym czasie szczególnie się plątać. Można ułatwić sobie rozczesywanie spryskując ją mieszanką wody i odżywki przeznaczonej do sierści psa.

Dieta shih tzu, czyli podstawa ich dobrej kondycji

Małe, długowłose pieski są dość łakome i należy wykazać zdecydowaną postawę, aby shih tzu nie przekarmiać. Porcje jedzenia należy dopasowywać odpowiednio do wagi psa i bilansu kalorycznego. Aby nie były one ociężałe, szczeniakom należy dzielić jedzenie na 3-4 posiłki dziennie, u starszych psów mogą być to dwie porcje.

Pies będzie oczywiście próbował wymuszać większe porcje jedzenia, jednak naprawdę nie warto, bo konsekwencje zdrowotne przekarmienia są po prostu groźne.

Pieski tej rasy możemy karmić gotowymi posiłkami lub przygotowywać karmę samodzielnie – wybór należy do nas.

Shih tzu a skrajne temperatury

Psy shih tzu wyjątkowo źle znoszą upały, dlatego latem warto jest dbać o ich odpowiednie nawodnienie i zapewnienie im dostępu do cienia. Warto w tym czasie ograniczyć także spacery. Lepiej jest z zimnem, jednak jeśli pies jest krótko ostrzyżony to zimą warto zakładać mu na spacery ubranka, aby zapobiec wyziębieniu.

Rasa shih tzu – hodowla

Psy shih tzu są w Polsce popularne, dlatego znalezienie zarejestrowanej hodowli nie powinno stanowić większego wyzwania. Kupując psa warto wybrać odpowiedzialnego hodowcę, postępującego zgodnie ze wskazówkami Związku Kynologicznego.

Niepokój może wzbudzić próba sprzedaży shih tzu miniaturki – warto wiedzieć, że taka rasa nie istnieje, a wyjątkowo małe psy, takie ważące poniżej 4 kilogramów mogą być chorowite i obarczone wadami genetycznymi.

Shih tzu – cena

Przygotowując się do zakupu psa rasy shih tzu musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 3 tys. złotych. Kwota ta może nieco różnić się ze względu na płeć i wiek psa, a także renomę hodowli, z której pochodzi.

Pieski shih tzu – historia rasy

Nie jest do końca jasne, kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze pieski tej rasy, jednak za najbardziej prawdopodobną wersję należy przyjąć, że rasa pojawiła się w XVII wieku w Chinach, w okolicach Tybetu. Świadoma hodowla tych psów rozpoczęła się jednak dopiero w XIX wieku, za czasów panowania cesarzowej Tzu Hsi.

Dzieje rasy w XX wieku

Oficjalny wzorzec rasy shih tzu ustalono w roku 1938, jednak niedługo po tym, po dojściu do władzy chińskich komunistów, zaczęto zwalczać kojarzące się z monarchią psy. W Polsce pojawiły się dopiero w latach 80. XX wieku.

Na początku XXI wieku skrzyżowano je także z pudlami odmiany toy. Z tej mieszanki powstała zdobywająca coraz większą popularność rasa shih poo, która ma łatwiejszą w pielęgnacji sierść.

Shih tzu – dla kogo?

Psy tej rasy uznawane są za bardzo pokojowo nastawione do praktycznie każdego. Dlatego też shih tzu polecane są praktycznie każdemu, kto pragnie małego pieska.

Idealny kompan dla dzieci i osób starszych

Z uwagi na niewielkie gabaryty są to idealne psy dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Uwielbiają one na przykład aportować, dlatego warto zaopatrzyć się w piłeczki. Shih tzu to także psy, które są w stanie świetnie dogadać się z innymi zwierzętami, w tym z kotami, królikami czy świnkami morskimi.

Jaki powinien być opiekun psa tej rasy?

Osoba, która chce kupić psa rasy shih tzu, powinna mieć cierpliwość do czesania psa. Idealne usposobienie opiekuna to połączenie czułości, którą doceni ta rasa i niezbędnej praktycznie przy każdej razie psa stanowczości, która pozwoli go wychować i socjalizować.

Shih tzu – ciekawostki

Sposobów na przekręcenie nazwy tego psa jest całe mnóstwo. Możemy spotkać się z wersjami shitsu ub szitsu, jednak ani wersja spójna z pisownią angielską, ani spolszczenie nie są poprawne. Nazwa pochodzi z języka chińskiego i dosłownie oznacza tyle, co “lwi pies”. W oryginale zapisuje się ją 獅子狗.