Psy z włosami - rasy psów dla alergików

Psy z włosami - rasy psów dla alergików

Sierść składa się z dwóch warstw, pierwsza to podszerstek, który znajduje się najbliżej skóry. Ma on za zadanie chronić przed wodą oraz chłodem lub ciepłem, jest gęsty i miękki w dotyku. Druga warstwa to już sierść i nawet gdy potocznie mówimy, że pies ma włosy, tak naprawdę również ma sierść, ale fachową jej nazwą jest wtedy włos okrywowy. Istnieją jednak rasy, które mają tylko i wyłącznie włos okrywowy, a pozbawione są podszerstka. Wymagają specjalnego traktowania, ale jednocześnie mogą żyć z alergikami. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych przy kontakcie na przykład z maltańczykiem czy yorkshire terrierem jest znacznie mniejsze.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rasy psów polecane alergikom

Tak naprawdę włos okrywowy lub podszerstek to niejedyne czynniki mogące wywołać reakcje alergiczne, w tej kwestii najważniejsze są alergeny wydzielinowe czy też pochodzące z podszerstka psa. Mimo że nie ma rasy, która jest w stu procentach polecana dla alergików, to jednak Związek Kynologiczny w Polsce rekomenduje ich kilka. Są to zwierzęta, które mogą, ale w dużej mierze nie uczulają lub reakcja na alergeny nie jest intensywna, a to ze względu na brak wspominanego już podszerstka. Jeśli więc naprawdę chcesz czworonoga w domu, ale obawiasz się reakcji alergicznych, zdecyduj się na jedną z ras wymienionych poniżej, wbrew pozorom nie jest ich mało.

Charcik włoski

Im częstsze czesanie sierści charcika, tym ta będzie mocniejsza i bardziej lśniąca. Kąpiel może występować nawet raz na miesiąc, jeśli stan włosia okrywowego tego wymaga, można to robić częściej.

Bichon frise

Bichon frise ma elektryzującą się sierść, którą należy przede wszystkim regularnie szczotkować, ale nigdy na sucho. Prowadź szczotkę najpierw z włosem, a później pod włos, dzięki czemu nadasz im objętości. Polecamy do tego również odpowiednią odżywkę do szczotkowania.

Foksterier szorstkowłosy

Fokstier również wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej sprawdzi się do tego szczotka włosiana, podlówka oraz grzebień. W tym przypadku także niezbędna jest odżywka w aerozolu. Konieczne będzie także trymowanie, ten zabieg warto zlecić groomerowi.

Irlandzki spaniel dowodny

Spaniel ma długą sierść, wymaga ona więc regularnej pielęgnacji, czesać należy minimum raz w tygodniu. Koniecznie podcinaj włos okrywowy co około dwa miesiące, bo inaczej sierść zacznie się filcować.

Airedale terrier

Raz w tygodniu wyczesuj sierść, co dwa miesiące wymagane jest trymowanie. Kąpiel kilka razy w roku wystarczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to nieco częściej. Pamiętaj, aby używać do tego odpowiednich preparatów.

Australian silky terrier

Przed przystąpieniem do czesania, spryskaj sierść specjalną odżywką w aerozolu, która działa antystatycznie. Zawsze czesz silky terriera z włosem, a nie pod włos. Pamiętaj o zabiegach groomerskich, w tym wypadku to wręcz konieczność.

Maltańczyk

Maltańczyki to wymagające pieski, szczotkowanie raz dziennie to wręcz mus. Ich sierść szybko się plącze, powstają także nieciekawe kołtuny. Włos okrywowy maltańczyka rośnie cały czas, co około 4 miesiące warto więc udać się do groomera.

Gryfonik

Sierść gryfonika szczotkuj zawsze z włosem, a nie pod włos. Nie szczotkuj jej na sucho, bo będą się łamać i niszczyć. Zanim przejdziesz do czesania, spryskaj włosy odżywką. Kąp samodzielnie lub podczas wizyt u groomera, co około 3 miesiące.

Komondor

Ten pies nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ze względu na fakt, że to rasa pasterska. Sierści się więc nie czesze, a jedynie rozdziela. Komondory ponadto nie potrzebują kąpieli, włoski mają zdolność do samoczyszczenia.

Polski owczarek nizinny

Włos owczarka nizinnego ma tendencje do filcowania się i zbijania w kołtuny. Jest gęsty, długi i gruby, dlaczego należy go regularnie rozczesywać, najlepiej raz w tygodniu zgrzebłem lub sczotką.

Pudel

Pudle to wymagające psy, gdy mowa o pielęgnacji włosa. Konieczne jest ich przycinanie oraz mycie co około 4 tygodnie, ponadto rozczesywanie z pomocą szczotki do pielęgnacji psiej sierści. To nie wszystko, gdy powstaną kołtuny, jedyne wyjście to ostrzyżenie psa.

Shih Tzu

Shih Tzu nie można czesać na sucho, użyj więc do tego wspominanej już odżywki. Pieski te warto kąpać przynajmniej raz w miesiącu. Wizyta u groomera kilka razy do roku również może być konieczna.

Sznaucer

Szatę sznaucera szczotkuj minimum 3 razy w tygodniu. Usuwaj wtedy nadmiar podszerstka i sfilcowaną sierść, jeśli powstała. Koniecznie kąp sznaucera co około 2 tygodnie, używaj przy tym specjalistycznych środków dla zwierząt.

Terier Irlandzki

Wymaga szczotkowania raz lub dwa razy w tygodniu. Kilka razy do roku konieczne jest przycięcie sierści, możesz to zrobić samodzielnie lub udać się do groomera. Ten przy okazji skróci sierść między palcami, więc warto w to zainwestować.

Terier szkocki

Szczotkuj zawsze z włosem, nigdy pod włos. Używaj przy tym odżywki antystatycznej. W przypadku teriera szkockiego konieczne jest również trymowanie, w trakcie którego usuwa się martwy włos okrywowy.

West Highland White Terrier

Westy mają wyjątkową sierść, która jednak wymaga pielęgnacji. Czesać należy ją codziennie, aby uniknąć kołtunów. Wizyty u groomera odbywać się będą co około miesiąc do dwóch maksymalnie.

Whippet

Chart angielski ma krótką i gładką sierść, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Mimo to warto cotygodniowo szczotkować oraz okazjonalnie kąpać pieski tej rasy. W tym przypadku bardzo ważne jest zwracanie uwagi na uszy, między innymi ich czyszczenie, są podatne na infekcje.

Yorkshire Terrier

Sierść do złudzenia przypomina ludzkie włosy, dlatego wymaga starannej pielęgnacji, między innymi codziennego rozczesywania. Ponadto raz na tydzień należy kąpać yorka, koniecznie przy pomocy wysokiej jakości szamponu oraz odżywki.

Różnica pomiędzy sierścią a sierścią (włosem bez podszerstka)?

Sierść, a więc jak już wytłumaczyliśmy włos okrywowy z podszerstkiem rośnie do określonej długości, nie trzeba jej codziennie czesać, obficie wypada wiosną i jesienią. Jej główna zaleta to izolacja termiczna zwierzaka, gdy warunki atmosferyczne na zewnątrz osiągają skrajne wartości temperatur. Sierść jest także łatwiejsza w pielęgnacji, łatwiej się układa, nie wymaga strzyżenia, chyba że chce tego właściciel, a przy tym się nie przetłuszcza. Sprawa z włosem okrywowym bez podszerstka wygląda nieco inaczej, jest on bez dwóch zdań bardziej miękki w dotyku, ale niestety trzeba go regularnie rozczesywać. Już po kilku tygodniach od wizyty u groomera, włos odrośnie, zaleca się więc przycinanie go co 2/4 miesiące. Jesienią i wiosną psy z włosami nie linieją, nie mają jednak zbyt dużego podszerstka, przez co zimą muszą nosić ubranka.

Małe psy z włosami

Małe rasy psów z włosem okrywowym są bez dwóch zdań jednymi z najpopularniejszych. Świetnym tego przykładem jest yorkshire terrier, zwierzę odważne i inteligentne. Ciężko spotkać tę rasę leżącą spokojnie w swoim legowisku. Co ciekawe, kiedyś zwierzę to uczestniczyło w polowaniach, ma więc silny instynkt łowiecki. Choć waży zaledwie kilka kilogramów, nie będzie przytulanką, uwielbia ruch, nie zamkniesz go w mieszkaniu na długo, staje się wtedy wręcz nieznośny. Nie jest przyjaźnie nastawiony do innych psów, choć toleruje je, na pewno będzie chciał pokazać, że to on jest najważniejszy. Yorki mają miękką i lśniącą sierść, codziennie trzeba ją rozczesywać, a raz na kilka miesięcy przycinać. Żyje kilkanaście lat (13-16).

Maltańczyki to psy, które mają włosy w kolorze białym, więc pięknie się prezentują. Te czworonogi mają wesołe, przyjazne nastawienie, są bardzo łagodne, idealne dla rodzin z dziećmi, nawet najmłodszymi. Wymaga pielęgnacji, codziennie trzeba czesać jego włosy, a co około 3 miesiące przycinać. Maltańczyk żyje do 15 lat, to bez dwóch zdań jedna z najsłodszych ras psów.

Duże psy z włosami

Psy z włosem okrywowym dużych rozmiarów to na przykład sznaucer olbrzym. Sprawdzi się jako piesek domowy, możesz go wybrać również wtedy, gdy mieszkasz w mieszkaniu. Ma włosy tak jak i jego mniejsi krewni, to pies dumny, wierny swojemu panu. Stworzy z Tobą więź w taki sposób, że trudno będzie Ci go zostawić samego w domu, gdy będziesz wychodził do pracy. To wielki uparciuch, zawsze chce postawić na swoim, nie możesz pozwolić, aby było tak za każdym razem. Jego włosy czesz przynajmniej raz dziennie, a co około 3 miesiące przycinaj. Sznaucer olbrzym może dożyć nawet do 15 lat.

Jeśli olbrzymy nie są Twoimi ulubionymi rasami, wybierz bedlingtona terriera - mniejszego, przypominającego czarną/szarą owieczkę. To kolejny uparciuch, bywa niezależny i także bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Mimo wszystko możesz go wybrać do domu pełnego dzieci, będzie oddany całej rodzinie. Psy, które mają włosy, żyją naprawdę długo, ten przypadek i poprzednie to potwierdzają. Bedlington terrier ma średnią długość życia 14 lat, choć niektóre żyją nawet 16 lat.

Nie ma rasy w stu procentach hipoalergicznej nawet w przypadku psów z włosami. Trzeba jednak zauważyć, że one rzadko zrzucają włoski, a to na nich znajduje się najwięcej martwego naskórka (alergenu). Dzięki temu rasy psów z włosami, które jednocześnie praktycznie ich nie gubią, to najlepszy wybór dla alergika.