Zakładamy akwarium!

Zakładamy akwarium!

Marzy się Wam posiadanie własnego akwarium? Obawiacie się jednak, że jego założenie okaże się trudne i skomplikowane? Nic z tych rzeczy! To stosunkowo proste, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz właściwie dobrać sam zbiornik i jego wyposażenie.

Byle nie za małe!

Co jest potrzebne do założenia akwarium? Oczywiście w pierwszej kolejności sam zbiornik. Bardzo istotna jest jego wielkość. W przypadku osób początkujących należy pamiętać, aby nie był on zbyt mały. Opieka nad bardzo małym zbiornikiem wymaga bowiem pewnego doświadczenia. W przeciwnym razie trudno będzie utrzymać w nim równowagę biologiczną, czyli czystą i klarowną wodę niezbędną dla dobrego samopoczucia ryb. W przypadku osób, które po raz pierwszy zakładają akwarium optymalnym rozmiarem zbiornika jest ok. 100 l pojemności (warunek, ten spełniają standardowe akwaria o długości ok. 80 cm), zaś absolutne minimum to 50 l (czyli standardowy zbiornik o długości ok. 60 cm). Opieka nad takim akwarium jest stosunkowo prosta i nie powinna przysporzyć trudności nawet zupełnie początkującej osobie.

Odrobina techniki

Sam zbiornik to nie wszystko – aby prawidłowo funkcjonował, konieczne są podstawowe urządzenia techniczne, takie jak oświetlenie, filtr grzałka oraz napowietrzacz. Można dokupić je oddzielnie, ale w przypadku osoby początkującej dobrym rozwiązaniem jest nabycie gotowego zestawu akwariowego, a więc zbiornika z odpowiednio dobranymi urządzeniami technicznymi. W sklepach zoologicznych znajdziecie szeroki wybór tego rodzaju zestawów różniących się nie tylko pojemnością, ale również wyglądem, dzięki czemu można dopasować je do wystroju wnętrza każdego mieszkania. Wraz z akwarium warto nabyć odpowiednio dobraną szafkę, która pozwoli na wygodne i bezpieczne ustawienie zbiornika w pomieszczeniu oraz zwiększy jego walory dekoracyjne.

Podłoże, dekoracje i rośliny

Wraz z akwarium i wyposażeniem technicznym powinniśmy nabyć podłoże i dekoracje służące do urządzenia jego wnętrza oraz rośliny akwariowe. Najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio dobrane podłoże – w akwarystyce stosuje się piasek lub żwir, albo nowoczesne podłoża biologicznie aktywne idealne do rozwoju roślin. Jako dekoracje stosuje się kamienie, skały, a także korzenie i kawałki drewna.

Jeśli zamierzamy urządzić nasz zbiornik od razu po jego nabyciu, wraz z dekoracjami warto nabyć rośliny akwariowe. W sklepach akwarystycznych oferowanych jest bardzo wiele ich gatunków. Ponieważ nie wszystkie nadają się dla początkujących akwarystów, warto poprosić o pomoc doradcę w sklepie, które wskaże te gatunki, które będą najbardziej odpowiednie do rozmiarów i wyposażenia naszego akwarium i stopnia doświadczenia jego opiekuna.

Poczekajmy z rybami!

Wielu początkującym akwarystom wydaje się, że wraz ze zbiornikiem mogą od razu nabyć ryby. Zdecydowanie nie jest to jednak dobry pomysł. Zanim wpuścimy do akwarium jego mieszkańców zbiornik powinien dojrzeć, a więc muszą zostać zapoczątkowane w nim naturalne procesy biologiczne odpowiedzialne ze samooczyszczanie się wody. Z reguły trwa to co najmniej 2 tygodnie. Aby przyspieszyć ten proces, warto nabyć uzdatniacz do przygotowania wody kranowej oraz biostarter zawierający żywe kultury bakterii. Dzięki nim już po upływie około 10 dni od założenia akwarium można udać się do sklepu po wymarzone ryby.