Gryzoń razem czy osobno?

Gryzoń razem czy osobno?

Nie wszyscy opiekunowie znają potrzeby socjalne gryzoni i pielęgnują gatunki stadne pojedynczo lub – co gorsza – odwrotnie. Jak więc należy „trzymać” popularne domowe gryzonie? Razem, czy osobno?

Świnka morska – RAZEM! Wiele osób może zaskoczyć fakt, że jest to zwierzak TYPOWO STADNY. Nie powinno się trzymać tych zwierząt samotnie, gdyż wpływa to źle na ich psychikę. Razem mieszkać powinny co najmniej dwie świnki tej samej płci.

Chomiki – OSOBNO! w niewoli NALEŻY PIELĘGNOWAĆ JE WYŁĄCZNIE POJEDYNCZO (wszystkie gatunki). Chomiki są bowiem dość agresywne względem siebie (nawet te z natury stadne!).

Szczur – RAZEM! Gryzonie te są zwierzakami WYBITNIE STADNYMI i jedyną opcją jest pielęgnowanie ich w grupach (czyli co najmniej dwóch osobników razem). Jeśli nie chcemy, aby szczurze stado się powiększało, najlepiej pielęgnować razem dwie lub więcej samic. Samce można kastrować i wtedy trzymać je wspólnie z samicami.

Szynszyla – RAZEM! Szynszyle to ZWIERZAKI STADNE i najlepiej czują się w obszernych wolierach przetrzymywane w grupach. Tyle tylko, że najlepiej sprawdza się grupa pochodząca z jednego miotu lub zestawiona z różnych miotów, ale we wczesnej młodości.

Myszoskoczek – RAZEM! Należy pielęgnować wspólnie minimum dwa osobniki, a najlepiej więcej. Myszoskoczek to GRYZOŃ STADNY i samotny staje się nieszczęśliwy, mimo silnego instynktu terytorialnego – nie przegęszczać.

Koszatniczka – RAZEM! Gryzonie te należą do ZWIERZĄT STADNYCH o bogatej komunikacji, w tym głosowej.