Jak zadbać o oczko wodne?

Jak zadbać o oczko wodne?

W okresie letnich upałów nigdzie nie wypoczywa się tak przyjemnie, jak nad brzegiem ogrodowego oczka wodnego. Wynika to z faktu, że zbiornik taki świetnie nawilża powietrze i wytwarza wokół siebie specyficzny mikroklimat sprzyjający relaksowi i regeneracji organizmu. Aby jednak nasze oczko dobrze spełniało swą rolę trzeba o nie odpowiednio zadbać regularnie wykonując niezbędne prace pielęgnacyjne. 

Czyszczenie i podmiana wody

Zarówno na dnie ogrodowego stawu jak i w wypełniającej go wodzie z czasem kumulują się zanieczyszczenia obniżające efekt dekoracyjny oczka oraz niebezpieczne dla jego mieszkańców. Dlatego należy je na bieżąco usuwać. Mniej więcej raz na 3-4 tygodnie trzeba oczyścić dno i dokonać podmiany części wody w stawie. Najwygodniej posłużyć się w tym celu specjalnym „odkurzaczem” stawowym wyposażonym w miękką szczotkę osadzoną na teleskopowym trzonku. Szczotka taka połączona jest z pompą zasysającą wodę. „Jeżdżąc” nią po dnie usuwamy z niego muł, który jest wraz z wodą wypompowywany poza oczko – taka brudna woda świetnie nadaje się do podlewania trawników i roślin ogrodowych, stanowi bowiem doskonały, naturalny nawóz. W trakcie podmiany powinno się usuwać nie więcej niż do 40% zawartości stawu. Ubytek należy uzupełnić wodą kranową, po czym – w celu jej uzdatnienia – dodać do oczka wodnego specjalny preparat zmieniający wodę kranową w bezpieczną dla ryb.

Uwaga na rośliny!

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych w oczku wodnym należy zadbać również o porastające go rośliny. W ciepłej porze roku wiele z nich rozrasta się bardzo szybko przez co – nie kontrolowane – mogłyby w krótkim czasie pokryć cały staw utrudniając egzystencję rybom i jego innym mieszkańcom. Dlatego na bieżąco należy je przycinać i usuwać ich nadmiar. W czasie tych zabiegów pozbywamy się suchych i zniszczonych liści, przekwitniętych kwiatów oraz uszkodzonych pędów. Aby ułatwić sobie te prace większość roślin stawowych najwygodniej jest zawczasu sadzić w specjalnych ażurowych pojemnikach, które w razie potrzeby łatwo można wyjąć na brzeg.

Urządzenia techniczne

Opieka nad oczkiem wodnym obejmuje również konserwację pracujących w nim urządzeń technicznych, a zwłaszcza pomp i filtrów. W pompach należy regularnie czyścić osłony, prefiltry oraz wirniki i komory wirnikowe (aby ograniczyć ich zapychanie nieczystościami zaleca się instalowanie pomp nie bezpośrednio na dnie oczka, ale nieco nad nim, np. ustawione na drewnianych podstawkach). Filtry trzeba czyścić dopiero wtedy, gdy zauważymy, że przepływ wody przez te urządzenia znacząco się obniżył. Pamiętajmy, aby znajdujące się w nich wkłady filtracyjne (gąbki, maty kokosowe, biokulki) płukać wyłącznie w wodzie pobranej ze stawu. Chroni to rozwijające się w nich bakterie odpowiedzialne za naturalną, biologiczną filtrację wody przed zniszczeniem. Dzięki temu filtr pracuje wydajnie i efektywnie oczyszcza wodę sprawiając, że staje się ona klarowna i w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców stawu.