Adopcja psa – co trzeba wiedzieć?

Adopcja psa – co trzeba wiedzieć?

Wiosną wielu z nas zastanawia się nad zakupem psa. Tymczasem bardzo dobrą alternatywą może być adoptowanie pupila ze schroniska lub za pośrednictwem jednej z zajmujących się tym fundacji. Oczekujących na nowe domy czworonogów jest teraz szczególnie dużo, bowiem do krajowych psów dołączyły liczne bezdomne zwierzęta, które trafiły do polskich schronisk z ogarniętej wojną Ukrainy. To świetna okazja na podarowanie domu potrzebującemu zwierzęciu i uczynienie czegoś dobrego. Przy okazji zyskamy wiernego kompana na długie lata. O czym trzeba pamiętać, zanim zdecydujemy się na adopcję pupila?

Przemyślana decyzja

Przede wszystkim decyzja o adopcji psa powinna być przez nas bardzo dobrze przemyślana. Nie zapominajmy, że biorąc pod swój dach pupila stajemy się za niego w pełni odpowiedzialni i mamy obowiązek zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. To bardzo poważne zobowiązanie na wiele lat, dlatego nie może być podejmowane pod wpływem kaprysu czy impulsu chwili. Przy okazji warto zastanowić się, jakiego psa chcielibyśmy adoptować. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę nasze możliwości lokalowe, a także czasowe. Niektóre psy nie nadają się np. do mieszkania w budynku wielorodzinnym i trzeba zapewnić im dom z ogrodem.

Należy wziąć również pod uwagę, że spora część psów oczekujących na adopcję to zwierzęta po przejściach i początkowo mogą sprawiać mniejsze lub większe problemy behawioralne. Często konieczna jest z nimi profesjonalna praca, na przykład wraz z doświadczonym psim behawiorystą. Wiele schronisk zapewnia jednak stosowną pomoc w tym zakresie.

Procedura adopcyjna

Kiedy już zdecydujemy się na adopcję psa, warto odwiedzić strony internetowe okolicznych schronisk i przejrzeć znajdujące się tam oferty. Z reguły zawierają one podstawowe informacje o czworonogu, a także wymagania co do jego przyszłego opiekuna. Gdy znajdziemy psa, który odpowiada naszym wyobrażeniom o przyszłym pupilu należy skontaktować się ze schroniskiem i udać na pierwszą wizytę. Trzeba pamiętać, że poszczególne schroniska mają swoje własne procedury adopcyjne. Najczęściej wymagane są co najmniej 2-3 wizyty konieczne do zaznajomienia się z psem na przykład podczas wspólnych spacerów. Musimy liczyć się również z tym, że pracownicy lub wolontariusze ze schroniska przeprowadzą z nami szczegółowy wywiad, a nawet zechcą odwiedzić nas w domu, żeby ocenić warunki, jakie będziemy w stanie zapewnić przyszłemu pupilowi. Wiele schronisk ma również ograniczenia co do wydawania zwierząt. W przypadku niektórych bardziej problemowych czworonogów pracownicy schroniska mogą wymagać też od nas doświadczenia w postępowaniu z psami.

W przypadku spełnienia wszystkich warunków finalnym etapem adopcji jest podpisanie umowy adopcyjnej i odebranie pupila. Zanim to nastąpi, pamiętajmy, aby skompletować niezbędną wyprawkę dla psa i zabrać ze sobą do schroniska odpowiednio dobraną smycz oraz szelki lub obrożę, a niekiedy również kaganiec. Adopcja psa może również łączyć się z koniecznością wniesienia pewnej opłaty w ramach datku na schronisko, choć absolutnie nie jest to regułą. Co więcej, wiele schronisk pomaga w opiece nad adoptowanym pupilem, na przykład zapewniając bezpłatne wizyty kontrolne u współpracujących z nimi lekarzy weterynarii.

Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą do schroniska odpowiednio dobraną smycz oraz szelki lub obrożę, a niekiedy również kaganiec.