Szczotki dla kota do podszerstka


Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Podszerstek u kota to warstwa sierści znajdująca się przy samej skórze. Jest on odpowiedzialny za ochronę kociej skóry przed wilgocią i skaleczeniem. Podszerstek pełni również rolę termoizolacyjną, chroni koty przed marznięciem zimą i przegrzaniem latem. Ta warstwa sierści jest miękka i niezwykle miła w dotyku. Nieodpowiednio pielęgnowana może jednak doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych u naszego pupila. Oprócz dolegliwości bólowych podczas poruszania się nasz pupil może również odczuwać dyskomfort związany z układem trawiennym. Ponieważ kot wielokrotnie w ciągu dnia wylizuje sierść, dużą jej ilość połyka. Jeśli pokrywa włosowa naszego kota nie będzie systematycznie pielęgnowana, w żołądku kota powstaną kule zbitej sierści. Taka sytuacja powoduje ból brzucha, kot staje się apatyczny i odmawia jedzenia. Sprawdź, w jaki sposób pozbyć się nadmiaru sierści i jak właściwie przerzedzić podszerstek.

Szczotki dla kota do podszerstka

Poszukując szczotki idealnej do podszerstka, z pewnością spotkamy różne rodzaje tych przyrządów do pielęgnacji sierści. Każdy z nich zadba o wierzchnią okrywę włosową naszego pupila, jednak do podszerstka potrzebujemy specjalnej szczotki. Ponieważ podszerstek jest krótki, ale niezwykle gęsty, nie każda szczotka spowoduje zmniejszenie jego objętości. Zanim rozpoczniemy wyczesywanie sierści, musimy dokładnie sprawdzić, czy nasz pupil nie posiada kołtunów. Ich wyczesywanie może okazać się bolesne dla kota, o czym zwierzę da nam znać swoimi pazurami. Aby oszczędzić bólu kotu i sobie, zaleca się rozplątanie ewentualnych kołtunów palcami. Mocno zbitą sierść możemy rozplątać za pomocą specjalnego sprayu lub w ostateczności obciąć. Regularne wyczesywanie zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Nasi eksperci z AquaelZoo polecają rozpoczęcie wyczesywania kota od miejsc najbardziej problematycznych. Nasz pupil z pewnością nie przepada za czynnościami pielęgnacyjnymi w okolicach miejsc intymnych, pach czy brzucha. Na początku wyczesywania warto zacząć właśnie od nich, kiedy nasz przyjaciel nie jest jeszcze poirytowany.

Bez względu na to, jakiej rasy jest nasz kot, czy pochodzi z hodowli, czy ze schroniska, musimy należycie dbać o jego sierść. Okrywa włosowa, jaką posiada nasz pupil, zależy od charakterystyki rasy, jaką reprezentuje, lub która przeważa w jego genach. Koty pochodzące z mroźnych szerokości geograficznych posiadają gęsty podszerstek, z którym niełatwo sobie poradzić. Tylko posiadanie odpowiedniej szczotki będzie gwarancją skutecznej pielęgnacji gęstej i długiej sierści. Szczotka do podszerstka dla kota musi spełniać swoje funkcje w taki sposób, aby zabieg czesania trwał jak najkrócej. Dla kotów z podszerstkiem zdecydowanie poleca się szczotkę Furminator. Bardzo ważne jest dobranie jej modelu do długości sierści, ponieważ podcinanie podszerstka nieodpowiednią szczotką może skutkować skaleczeniem kociej skóry. Szczotka tego typu wykonana jest ze stali nierdzewnej. Sięga w głąb sierści, podcinając podszerstek, równocześnie wyczesując wierzchnią okrywę włosową. Ponieważ Furminator wyposażony został w technologię SkinGuard, używanie go nie niesie za sobą ryzyka skaleczenia kociej skóry. Natomiast przycisk odpowiedzialny za czyszczenie urządzenia umożliwia pozbycie się sierści z ząbków szczotki po jednym naciśnięciu. Urządzenie dopasowuje się do kształtu ciała pupila dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu.

Szczotki dla kotów i ich zastosowanie

Wybór najlepszej szczotki dla kota do podszerstka to czynność, jaką musimy wykonać przed zakwaterowaniem pupila w naszym domu. Warto jednak rozeznać się wśród innych typów szczotek, aby kompleksowo zadbać o sierść czworonoga:

  • Grzebień dwustronny – narzędzie idealne do rozczesywania kołtunów przed skracaniem podszerstka. Ząbki grzebienia w jednym rzędzie usytuowane są gęsto, obok siebie, w drugim zaś nieco szerzej. Obie strony grzebienia pozwalają na delikatne rozplątanie sierści, bez konieczności jej obcinania.
  • Szczotka dwustronna – uniwersalne narzędzie do wyczesywania różnego typu sierści. Po jednej stronie znajdziemy nylonowe włosie skutecznie usuwające nadmiar sierści i wszelkie zanieczyszczenia. Po drugiej zaś znajduje się metalowe włosie, doskonale rozczesujące długie włosy kota.
  • Zgrzebło – zakładana na rękę szczotka, przeznaczona dla kotów krótkowłosych, doskonale usuwa martwe włosy i zanieczyszczenia. Dodatkowo każdy drucik zabezpieczony jest główką z tworzywa sztucznego. Wyczesując naszego pupila, wykonujemy zatem pewien rodzaj masażu, poprawiającego krążenie krwi futrzaka.

Do wyboru szczotki należy podejść bardzo poważnie. Uwzględniając rodzaj i długość sierści naszego przyjaciela, będziemy w stanie wybrać szczotkę idealną. Czynność wyczesywania musi być skuteczna i niepowodująca stresu pupila. Pamiętajmy również o nagrodzeniu kota za cierpliwość. Idealne do tego będą nasze przysmaki.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtrowanie
Filtrowanie
Marka
Pokaż więcej Pokaż mniej
Cena
Zakres: 9 - 20
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com