Jak dbać o oczko wodne?

Jak dbać o oczko wodne?

Prawidłowo zaprojektowane i założone oczko wodne stanowi niekwestionowaną ozdobę każdego ogrodu. Co więcej, nie wymaga ono zbyt wiele pracy ze strony opiekuna. Należy tylko pamiętać, aby systematycznie wykonywać w nim nieskomplikowane czynności pielęgnacyjne, które pozwolą na utrzymanie stawu w idealnym stanie. O jakich zabiegach mowa?.

Karmienie ryb

Jedyne czynności, jakie należy wykonywać w oczku wodnym prawie każdego dnia to sprawdzenie poprawności pracy działających w nim urządzeń technicznych (a zwłaszcza pomp i filtrów) oraz nakarmienie zamieszkujących je zwierząt. Ryby stawowe karmimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Do dyspozycji mamy wiele specjalistycznych pokarmów suchych dostępnych w ofercie sklepów zoologicznych. Ryby karmimy niewielką porcją jedzenia, tak aby były w stanie spożyć ją maksymalnie w ciągu jednej minuty. Zabiegu tego w sezonie letnim dokonujemy raz dziennie, a jeden dzień w tygodniu powinniśmy powstrzymać się od karmienia. Wyjdzie to naszym rybom na zdrowie. Wszystko to zajmuje nie więcej niż kilka minut w ciągu dnia.

Podmiana wody i czyszczenie dna

porządków w oczku wodnym polegających na podmianie wody oraz na dokładnym oczyszczeniu dna stawu. Do tego celu przyda się specjalny „odkurzacz” do oczek wodnych. To nic innego jak pompa ze szczotką połączona z długim wężem, za pomocą której możemy dokładnie odmulić dno stawu. W czasie tej czynności wypompowujemy około 1/3 wody wypełniającej oczko (w przypadku dużych stawów może być mniej). Woda ta wraz z pobranym z dna mułem idealnie nadaje się do podlewania trawy oraz roślin ogrodowych, stanowi bowiem naturalny nawóz. Czynności te w zależności od rozmiarów stawu zajmują zwykle około jednej godziny. i.

Rośliny w oczku wodnym

Od czasu do czasu należy poświęcić nieco uwagi roślinom porastającym oczko wodne. Z reguły rozrastają się one bardzo szybko i aby nie zarosły całego stawu trzeba regularnie usuwać ich nadmiar. Jeśli chodzi o rośliny pływające po prostu odławiamy część z nich, zaś w przypadku roślin rosnących w koszach należy wyjąć je ze stawu i za pomocą ostrych nożyc obciąć nadmiar liści i pędów. Częstotliwość tych zabiegów uwarunkowana jest od tempa wzrostu roślin. W sezonie letnim z reguły należy dokonywać ich mniej więcej co 4-6 tygodni. Nie zajmują one zbyt wiele czasu zwłaszcza, że możemy zaplanować ich wykonywanie etapami.

Konserwacja urządzeń technicznych

Istotnym elementem w opiece nad oczkiem wodnym jest konserwacja pracujących w nim urządzeń technicznych, a zwłaszcza pomp i filtrów. Jeżeli zauważymy, że pompa fontannowa lub filtry zaczynają pracować mniej wydajnie należy je oczyścić. Zaczynamy zawsze od wyczyszczenia pompy, a dokładniej wirnika i jego komory. Jeżeli po wyczyszczeniu zasilającej go pompy filtr nadal nie działa tak jak powinien, należy dokonać konserwacji znajdujących się w jego wnętrzu mediów filtracyjnych. W tym celu płuczemy je wyłącznie w brudnej wodzie pobranej z oczka wodnego (nie należy myć ich w wodzie kranowej!). Częstotliwość tych zabiegów w dużej mierze zależy od stanu naszego oczka wodnego i regularności wykonywania w nim pozostałych prac pielęgnacyjnych. W przypadku zadbanych stawów bywa, że przez cały sezon nie zachodzi potrzeba czyszczenia filtra. W takim przypadku urządzenie to konserwujemy dopiero jesienią, po jego demontażu na zakończenie sezonu stawowego.