Pies w podróży

Pies w podróży

W torbie...

Małe psy o masie do kilku kilogramów najwygodniej jest przewozić w specjalnych, dedykowanych torbach lub transporterach. Po wcześniejszym przyzwyczajeniu pies czuje się w nich bezpiecznie, a my mamy nad nim pełną kontrolę. Transporter lub torba przyda się zarówno w komunikacji publicznej, jak i we własnym samochodzie. Możemy przypiąć je pasami bezpieczeństwa do fotela i dzięki temu nasz pupil nie ucierpi, np. w razie konieczności gwałtownego hamowania, ani nie zagrozi utrudnieniem kierowcy kontroli nad pojazdem.

...czy na smyczy?

Przewożąc samochodem większego psa najlepiej zaopatrzyć się w specjalną smycz samochodową oraz – uwaga! – dobrze dopasowane szelki, do których ją przypinamy (nie używamy obroży). Aby nasz zwierzak nie pobrudził tapicerki warto też nabyć specjalny pokrowiec samochodowy. A jeśli dysponujemy większym autem to również dużego psa można przewozić w specjalnej klatce umieszczonej i przymocowanej w przedziale bagażowym.

Podczas wyprawy z psem na pewno przydadzą się też drobiazgi, takie jak papierowe ręczniki, nawilżane chusteczki no i oczywiście woreczki na psie odchody.

Uwaga na upały!

Latem w podróży często towarzyszy nam upał, dlatego należy zadbać o chłodzenie pupila. Na bieżąco należy podawać mu wodę do picia, warto też zaopatrzyć go w matę lub kamizelkę chłodzącą, a nawet w elektryczny wiatraczek mocowany na drzwiach klatki. Nie zapominajmy również o częstych przerwach w podróży!

W trosce o przepisy

Podróżując w autobusie lub pociągu trzymajmy zawsze psa na smyczy. W przypadku większych pupili konieczny może okazać się również kaganiec, najlepiej miękki, tzw. fizjologiczny ograniczający do minimum dyskomfort zwierzęcia. Zabierzmy też ze sobą dokumenty psa – książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i ew. paszport. Pamiętajmy również, że wiele psów stresuje się podczas podróży – warto zastosować więc uprzednio łagodne preparaty uspokajające (np. ziołowe lub feromonowe) dostępne w sklepach zoologicznych. Na wszelki wypadek umieśćmy też na obroży lub szelkach zwierzaka zawieszkę z naszymi danymi i numerem telefonu. Gdyby pupil przypadkowo się zgubił jego znalazcy będzie nas wtedy łatwo odnaleźć.