Mokra karma dla psa w puszce


Pokazano 1-19 z 19 pozycji

Karma w puszce stała się jednym z najbardziej popularnych produktów żywieniowych dla kotów. W przeciwieństwie do karmy suchej ma dużą ilość wody w swoim składzie, w odróżnieniu zaś do mięsa jest łatwa w przechowywaniu i poręczna podczas podawania. Jednocześnie mogą być w niej zawarte bardzo cenne dla zdrowia Twojego pupila dodatki.

Dlaczego właśnie karma w puszce?

Czemu to właśnie karma w puszce jest tak często wybierana jako produkt do karmienia kotów? Przede wszystkim mokra karma dla zwierząt ma właśnie tę zaletę, że może mieć wilgotność sięgającą nawet 80%. Jednocześnie ten produkt do karmienia zwierząt może występować w wielu wersjach — będą to smakowite kąski mięsa, pasztety, musy, ale również kawałki mięsa w galaretce, którym trudno się kotom oprzeć.

Jednocześnie karma w puszce jest dosyć wygodna. Przede wszystkim można ją dość łatwo przechowywać — z pewnością łatwiej niż np. surowe mięso. Wystarczy przechowywać zamknięte puszki w chłodnym i suchym miejscu. Dodatkowo w sprzedaży są różne wielkości puszek, co pozwala na dopasowanie konkretnego produktu do wymagań kota i ilości zjadanego przez niego pokarmu.

Czym karma mokra góruje nad suchą?

Czemu karma mokra może być lepsza od suchej? Na początku warto stwierdzić, że eksperci zalecają zwykle żywienie kotów oparte na karmie mokrej i suchej jednocześnie. Pokarm w wersji mokrej przede wszystkim jest wilgotny, ale także może być bardzo smakowity. Bardzo mocno zachęca więc nawet najbardziej wybredne koty do jedzenia.

Dodatkowo karma mokra w puszce jest przygotowywana w wysokiej temperaturze. Podczas procesu sterylizacji uzyskuje się efekt, który powstaje także w konserwach dla ludzi. Karma w puszce jest więc o wiele trwalsza od tej, która występuje w postaci suchej. Oczywiście jest tak dopóty, dopóki nie dojdzie do jej otwarcia. Po otworzeniu puszki zawartość musi być przechowywana w lodówce i zjedzona przez zwierzęta w ciągu 48 godz.

Dobrej jakości karma w puszce

Jaka powinna być karma w puszce? Zdecydowanie warto stawiać na pokarm, który jest sporządzony z dobrej jakości składników. W tym miejscu musisz zdać sobie sprawę z tego, że kot jest bezwarunkowym mięsożercą. To powoduje, że to właśnie mięso i podroby dobrej jakości powinny odgrywać ważną rolę także w karmie z puszki. Im większa zawartość mięsa, tym lepiej. Świeże produkty pochodzące z kurczaka lub indyka są nie tylko wartościowe dla zwierzaka, ale również smaczne.

Jednocześnie warto zwracać uwagę na relację pomiędzy tłuszczami a białkami. Karma w puszce wcale nie musi być dla wszystkich kotów. Zwierzęta pełne energii będą np. mogły spożywać pokarm bogatszy w tłuszcze niż koty o leniwym trybie życia. Zawsze warto dopasowywać produkt do potrzeb żywieniowych kota. Warto jednak zadbać o to, żeby w mokrej karmie dla kotów nie było zbyt dużej ilości węglowodanów wprowadzanych przez pszenicę, jęczmień lub owies. Nie mają one większego wpływu na zaspokojenie potrzeb zwierzęcia, sprzyjają zaś tyciu i powodują większe zagrożenie cukrzycą. Warto unikać także nabiału, który powoduje trudności w trawieniu u kotów i produktów niewiadomego pochodzenia. Sztuczne barwniki, polepszacze smaku i substancje zapachowe nie są dobrymi dodatkami w mokrej karmie dla kotów.

Dodatki w mokrej karmie

Jednocześnie w mokrej karmie mogą być zawarte bardzo różne dodatki. Ich rola wcale nie jest marginalna. Znajdują się w składzie po to, by mogły odpowiednio wpływać na poszczególne układy kociego organizmu. Przykładów takich substancji może być wiele. Zwykle pewien procent w zawartości mokrej karmy stanowią niektóre warzywa i owoce. Przykłady? Spośród owoców i warzyw mogą być to np. maliny, pulpa buraczana lub olej lniany. Ich obecność nie jest tu przypadkowa, bo wpływają one korzystnie na perystaltykę jelit. Oprócz nich bywa wykorzystywany np. ekstrakt z jabłek, który pomaga zadbać o zdrowie zębów i wyciąg z żurawiny o bardzo dobrym działaniu na drogi moczowe.

Bardzo cenione w mokrej karmie są także substancje zawarte np. w oleju z łososia. Kwasy Omega-3 i Omega-6 są bardzo ważne i mają wieloaspektowe działanie. Doskonały wpływ na cały organizm zwierzęcia i jego metabolizm ma także tauryna. Z kolei zawartość luteiny jest niezwykle korzystna dla kociego wzroku. Warto wreszcie zadbać o wspieranie odporności zwierzęcia. Tę funkcję spełniają różnego rodzaju probiotyki, ale także witaminy z grupy B i witamina C.

Karma mokra o specjalnym przeznaczeniu

Warto wiedzieć o tym, że wśród karm mokrych dostępne są także produkty w rozmaitych wersjach, które można dostosować do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Najprostszy podział dotyczy tutaj kryterium wieku. Najczęściej karmy w puszkach dzielone są na przeznaczone dla kotów młodych, dorosłych i seniorów. W każdej grupie wiekowej potrzeby są nieco inne i warto je uwzględniać po to, by zapewnić kotu maksimum komfortu w prawidłowym rozwoju.

Jednocześnie karmy mokre mogą uwzględniać specjalne potrzeby żywieniowe danego zwierzęcia. Przykładem mogą być popularne produkty dla zwierząt kastrowanych i sterylizowanych. Ograniczona ilość tłuszczu ma w tym przypadku za zadanie niedopuszczenie do przesadnego tycia u karmionego kota po zabiegu sterylizacji. Można tutaj wyróżnić także pokarmy przeznaczone dla kotów o wrażliwym układzie pokarmowym. Sporządza się je z łatwych w przyswajaniu składników, które nie powodują alergii pokarmowych. Zwykle dodatkowo ogranicza się liczbę składników po to, by zagrożenie uczuleniem było całkiem minimalne.

Karmy mokre to wreszcie także produkty przeznaczone dla różnych ras kotów. Każda z nich posiada nieco inne wymagania. Posiadacze persów powinni więc stawiać na nieco inne karmy niż osoby, które mają pupili ras Main Coon czy syjamskiej.

Dawkowanie karmy mokrej

Jak powinno odbywać się dawkowanie karmy mokrej dla kotów? Przede wszystkim warto dostosowywać ilość pokarmu do wieku i wagi zwierzęcia. Tylko młode koty do 1 roku życia mogą mieć niemal nieograniczony dostęp do karmy. Starszym należy ją wydzielać tak, aby jej ilość była odpowiednia dla wagi. Najlepiej podawać karmę w 3 lub 4 porcjach przy stałym dostępie do świeżej wody.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtrowanie
Filtrowanie
Marka
Pokaż więcej Pokaż mniej
Cena
Zakres: 10 - 156
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com