Menu

Program lojalnościowy

440x220

Filtracja chemiczna w akwarium

media multi cartidge pro carbomax 01Filtracja polega na przepuszczeniu wody przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej zanieczyszczenia. Dzięki filtracji chemicznej z wody są usuwane substancje szkodliwe.

Filtracja chemiczna
Filtracja chemiczna polega na wychwytywaniu z wody zanieczyszczeń chemicznych, takich jak resztki lekarstw, metale ciężkie i inne toksyny. Część z nich znajduje się w wodzie kranowej – są to resztki preparatów, które służą do celów pitnych, inne mogą trafić do akwarium wraz z podawanymi medykamentami. Ponieważ bywają szkodliwe zarówno dla ryb jak i dla roślin należy je usuwać z wody.

Do filtracji chemiczne służą m.in. następujące wkłady marki AQUAEL:

CARBOMAX PLUS - Węgiel aktywny pochłaniając kolejne toksyny z upływem czasu zmniejsza swe właściwości absorpcyjne. Woreczki z węglem należy wymieniać co ok. 3 tygodnie. Opakowanie CARBOMAX PRO zawiera dwa woreczki węgla po 500 ml. Jeden woreczek wystarcza do zapewnienia wydajnej filtracji w ok. 200-litrowym akwarium.

ZEOMAX PLUS - Z upływem czasu zdolności filtracyjne zeolitu słabną, wymaga więc regularnego wymieniania (optymalnie co miesiąc). Opakowanie ZEOMAX PLUS zawiera 1000 ml wkładu, co wystarcza do wydajnej filtracji wody w ok. 200-litrowym akwarium.

NitroMAX Pro - Wiąże toksyczne związki azotowe, które produkują ryby przez co polepsza parametry wody i skutecznie zapobiega wzrostowi glonów.

PhosMAX Pro - Wychwytuje fosforany, praktycznie uniemożliwiając glonom wzrost. Media te są sprzedawane w specjalnych saszetkach z włókniny filtracyjnej wymieszane ze specjalnym stabilizatorem ceramicznym. Saszetkę taką wystarczy umieścić w komorze filtra. Z biegiem czasu żywica ulega wypełnieniu i należy ją wymienić.

Opakowania NITROMAX PRO i PHOSMAX PRO zawierają po trzy 100 ml saszetki – każda z nich zapewnia wydajną filtrację w 200-litrowym zbiorniku przez około 4 tygodnie.

PhosMAX Plus PRO - Ma postać miniaturowych kulek, które w drodze reakcji chemicznej wychwytują z wody fosforany ograniczając wzrost glonów. Należy umieścić go w filtrze, najlepiej tuż za warstwą wkładów mechanicznych. Działa selektywnie, więc nie wychwytuje z wody pożytecznych związków takich jak mikroelementy i witaminy.

Z biegiem czasu PHOSMAX PLUS ulega stopniowemu wyczerpaniu. Chcąc zachować ciągłość jego działania zaleca się jego wymianę nie rzadziej niż raz na 4 tygodnie. Zawartość jednego opakowania wystarcza do akwarium o pojemności 200 l.

Na bieżąco kontroluj parametry wody Regularnie sprawdzaj jakość wody przy pomocy dostępnych na rynku testów. Do najważniejszych parametrów, które trzeba na bieżąco monitorować należą: amoniak, azotyny, azotany i fosforany. W prawidłowo funkcjonującym akwarium amoniak i azotyny powinny znajdować się na niemierzalnym poziomie (0 mg/l), zawartość azotanów nie powinna przekraczać 20 mg/l, zaś fosforanów 0,1 mg/l.

źródło: materiały AQUAEL, fragment publikacji „Filtracja wody w akwarium"

AQUAEL to światowy lider filtracji akwarystycznej z 30-to letnim doświadczeniem. Filtry AQUAEL wyróżnia wygodna eksploatacja, bezawaryjność, niski pobór energii elektrycznej, wyjątkowo cicha praca oraz właściwy dobór mediów filtracyjnych.
Bez względu na typ filtra AQUAEL (wewnętrzny, zewnętrzny), każdy z nich jest dobrany optymalnie do rekomendowanej wielkości akwarium, co zapewnia doskonałą jakość wody i środowisko życia zwierząt oraz roślin w Twoim akwarium.