Menu

Program lojalnościowy

440x220

Filtracja mechaniczna w akwarium

VERSAMAX FZN 062

Wraz z upływem czasu woda w akwarium ulega zabrudzeniu odchodami ryb, resztkami pokarmu, szczątkami roślin, itp. Aby utrzymać wodę w akwarium w odpowiedniej czystości, niezbędne jest stosowanie specjalnych filtrów akwariowych, z odpowiednio dobranymi mediami.

Co to jest filtracja?
Filtracja polega na przepuszczeniu wody przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. A mogą być one bardzo różne, w zależności od frakcji i pochodzenia. Na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna
Filtracja mechaniczna polega na wychwytywaniu z wody „widzialnych" zanieczyszczeń, a więc stałych odchodów ryb, fragmentów roślin, resztek pokarmów i wszelkich zawiesin. Filtracja mechaniczne polega na przepuszczaniu wody przez gęste materiały, na których osadzają się drobiny zanieczyszczeń. Jako media filtracyjne służą tutaj przede wszystkim gąbki lub specjalna wata tzw. fizelina. Ten rodzaj filtracji powinien być stosowany w każdym akwarium i odbywać się w sposób ciągły, tj. 24 godziny na dobę. Może być realizowany przez każdy rodzaj filtrów.

Wkład gąbkowy dzięki swej strukturze jest również siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za filtrację biologiczną. Dlatego sprawdza się jako uniwersalne medium w mniejszych filtrach.

Media filtracyjne, które służą do filtracji mechanicznej powinny być regularnie czyszczone, ponieważ osadzające się na nich resztki powodują stopniowe ograniczanie przepływu, a co za tym idzie efektywności samej filtracji.

Gąbki filtracyjne należy regularnie płukać, najlepiej w wodzie spuszczonej z akwarium. Częstym błędem początkujących akwarystów jest mycie ich bezpośrednio pod kranem. Fizeliny nie zaleca się płukać – najlepiej regularnie, co kilka tygodni (4-6), należy wymieniać ją na nową.

źródło: materiały AQUAEL, źródło: materiały AQUAEL, fragment publikacji „Filtracja wody w akwarium"

AQUAEL to światowy lider filtracji akwarystycznej z 30-to letnim doświadczeniem. Filtry AQUAEL wyróżnia wygodna eksploatacja, bezawaryjność, niski pobór energii elektrycznej, wyjątkowo cicha praca oraz właściwy dobór mediów filtracyjnych. Bez względu na typ filtra AQUAEL (wewnętrzny, zewnętrzny), każdy z nich jest dobrany optymalnie do rekomendowanej wielkości akwarium, co zapewnia doskonałą jakość wody i środowisko życia zwierząt oraz roślin w Twoim akwarium.