Mokra karma dla kotów sterylizowanych


Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Jaka powinna być karma dla kotów sterylizowanych i kastrowanych? Wiadomo, że zabiegi te są niezbędne choćby po to, aby zwierzęta nie rozmnażały się w niekontrolowany sposób. Jednocześnie obie operacje mają pozytywny wpływ na zdrowie i zachowanie pupili. Dzięki nim ich obecność w domu jest mniej kłopotliwa. Niezbędne jest jednak także późniejsze żywienie zwierząt w przemyślany sposób. Chodzi m.in. o to, by nie tyły one w niebezpieczny dla swojego zdrowia sposób. Dobrej jakości karma dla kotów sterylizowanych jest tutaj kluczowa.

Tycie kota po sterylizacji jest niebezpieczne

Czemu tycie kota po sterylizacji jest tak niebezpieczne? Jak bardzo prawdopodobne jest przybranie przez niego na wadze po wykonaniu zabiegu? Niewątpliwie sterylizacja i kastracja kota to zabiegi o bardzo pozytywnym działaniu, które powinny być wykonywane możliwie jak najczęściej. Po nich bardzo ważna jest jednak opieka nad zwierzęciem. Przede wszystkim powinno się zadbać o właściwe żywienie.

Dlaczego u poddanych sterylizacji zwierząt dochodzi do szybkiego tycia? Zwłaszcza ten zabieg rodzi tutaj trudności, bo u kocic pozbawionych gonad dochodzi do likwidacji produkcji estrogenów. Rezultatem jest bardzo duży i gwałtowny wzrost apetytu. Taka kotka ma problem z odczuwaniem uczucia sytości. W wyniku tego spożywa większe ilości pokarmu, który wciąż jest jednak dość kaloryczny. Jednocześnie koty poddane sterylizacji i kastracji mają wolniejszy metabolizm. Dochodzi do wzrostu masy ciała i ograniczenia aktywności.

W jaki sposób radzić sobie z tyciem u pupili poddanych sterylizacji? Warto najpierw uzmysłowić sobie, że nawet podawanie tej samej ilości pokarmu będzie powodowało otyłość. Zmniejszenie ilości spowoduje zaś rozdrażnienie zwierzęcia. Optymalnym wyborem staje się więc karma dla kotów sterylizowanych. Taki produkt jest odpowiednio zbilansowany. Produkuje się go specjalnie po to, aby jednocześnie zaspokoić wszelkie potrzeby żywieniowe kota i nie pozwolić na to, aby doszło do przesadnego zwiększenia masy jego ciała.

Karma dla kotów sterylizowanych. Jak wybrać?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kotów sterylizowanych? W jakich aspektach różni się ona od popularnych karm dla kotów, który podaje się większości zwierząt? Przede wszystkim pokarmy z oznaczeniem ‘’sterilised’’ posiadają specjalny skład. Jego kompozycja tworzona jest w taki sposób, żeby zwierzę mogło się nasycić, miało wszelkie potrzebne składniki odżywcze, ale było o wiele mniej narażone na tycie.

Co jest najważniejsze w przypadku karmy dla kotów sterylizowanych? Przede wszystkim taki pokarm dla kotów posiada obniżoną zawartość tłuszczu. Jednocześnie wzbogaca się go o dużą ilość błonnika, który dobrze wpływa na metabolizm zwierzęcia. Bardzo ważna jest w tym przypadku duża zawartość wysokostrawnego mięsa. W sprzedaży są także pokarmy dla zwierząt o wrażliwym układzie pokarmowym i narażonych na alergie pokarmowe.

Jakich dodatków i substancji również nie powinno zabraknąć w składzie karmy dla kotów sterylizowanych? Oczywiście bardzo ważna jest zawartość tauryny. Jej obecność w składzie pokarmu ma dwie bardzo pozytywne konsekwencje. Przede wszystkim znacząco poprawia spalanie tłuszczu, co w przypadku zwierząt sterylizowanych i kastrowanych ma pierwszorzędne znaczenie. Dodatkowo tauryna bardzo pozytywnie działa na pracę serca.

Warto też stawiać na produkty, które mają w składzie L-karnitynę. Dzięki niej tłuszcz w mniejszej ilości odkłada się w organizmie. Karmy dla kotów sterylizowanych są dodatkowo bogate we fruktooligosacharydy. W tym przypadku są to cenne substancje prebiotyczne — dobrze wspierają procesy trawienne.

Co jeszcze warto wiedzieć o składzie karmy dla kotów sterylizowanych?

Karmy dla kotów sterylizowanych to także produkty, które muszą być zdrowe. Warto więc, aby w ich skład wchodziły przede wszystkim substancje o pochodzeniu naturalnym. Wiadomo, że musi się tu znaleźć duża ilość mięsa, znajdzie się także miejsce dla ekstraktów owocowych, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Podobnie jest np. z włóknem z ananasa. Nie powinno tutaj zaś być substancji sztucznie spreparowanych, które mogą mieć nieprzewidziany wpływ na zdrowie domowych pupili. Chodzi zwłaszcza o sztuczne barwniki, polepszacze smaku i konserwanty. Im mniej nieznanych substancji, tym lepiej. Warto stawiać na to, co pochodzi z natury i ma dobry wpływ na zdrowie kota.

Sterylizacja i kastracja a karmienie zwierzęcia

Sterylizacja i kastracja zwierzęcia wymagają odpowiedniego karmienia zwierzęcia. Nade wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważnym elementem po kastracji jest stworzenie właściwych nawyków żywieniowych u kotki lub kota. Zabiegi sterylizacji i kastracji wykonuje się niekiedy już po 4 miesiącu życia (o ile nie ma przeciwwskazań). Dawkowanie karmy dla kotów sterylizowanych powinno być uzależnione od dwóch głównych czynników:

  • Masy zwierzęcia: dobrej jakości karma dla kotów sterylizowanych ma przypisane odpowiednie dawkowanie do wagi zwierzęcia. Dzienna porcja pokarmu powinna być przeliczona zgodnie z wagą zwierzęcia.
  • Wieku kota: inaczej karmi się zwierzęta poniżej 1 roku, inaczej zaś koty dorosłe.

Karma dla kotów sterylizowanych przeliczona na podstawie wagi zwierzęcia powinna być podawana w 3 lub 4 mniejszych porcjach. W miarę możliwości warto, aby odbywało się to o stałych godzinach. Inaczej jest w przypadku młodych kotów poniżej 1 roku życia. W ich przypadku karmienie może odbywać się wtedy, gdy zwierzę się tego domaga. Starsze koty zaś nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu nawet wtedy, gdy chodzi o karmę dla kotów sterylizowanych.

Warto też zwrócić uwagę na to, że dość duże znaczenie dla ewentualnego tycia pupili ma poziom ich aktywności. Im mniej kot biega, bawi się i jest ciekawski świata, tym większe zagrożenie tyciem. W takich przypadkach trzeba wyjątkowo dobrze dbać o rygorystyczne karmienie kota. Co powinno być znakiem ostrzegawczym? Niepokój powinna wzniecić sytuacja, gdy żebra zwierzęta są trudne do wyczucia przy dotyku.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com