Na kule włosowe


Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Czemu karma na kule włosowe może być bardzo ważna? Nie jest przypadkiem, że koty uchodzą za szczególnie czyste zwierzęta. Niestety, ale wykonywanie codziennej toalety kotów niekiedy może stwarzać problemy — chodzi zwłaszcza o powstawanie kul włosowych. Mogą one zacząć zalegać w kocich jelitach pod postacią twardych i zbitych struktur. Z czasem mogą stać się powodem problemów ze zdrowiem pupila. Problem z zaleganiem popularnych kłaczków wpływa też na zachowanie kota.

Czym są kule włosowe?

Czym właściwie są kule włosowe i czemu ich połykanie przez kota w dłuższej perspektywie może stanowić problem? Kłopoty z nimi charakterystyczne są przede wszystkim dla kotów długowłosych. Chodzi o to, że koty używają języka do pielęgnacji swojego futerka. Części sierści udaje się im pozbyć, ale większość zostaje połknięta i wydalona. Kłopoty pojawiają się jednak wtedy, gdy nadmiar kłaczków pozostaje w jelitach, tworząc pilobezoary, czyli twarde struktury zrobione z włosów. Ich usunięcie jest o wiele trudniejsze. Kule włosowe drażnią ścianki jelita i powodują zaparcia.

Dowodem na to, że problem jest już bardziej zaawansowany, jest nadmierna ilość kłaczków w kale lub częste wymioty u kota. W dalszym stadium choroby może przyjść utrata apetytu, apatia i niechęć do mycia się. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że sporadyczne wymioty u kotów nie są jeszcze groźne, ale ich zwiększona częstotliwość powinna niepokoić. Może to prowadzić do odwodnienia i sprawiać, że kot będzie tracił zbyt wiele cennych składników odżywczych.

Kłaczki u kota — kiedy są szczególnie dużym problemem?

Zwykle kłaczki u kota nie są jeszcze zaawansowanym problemem. Można poradzić sobie z nimi dzięki podaniu pasty lub właśnie odpowiedniej karmy dla kotów o działaniu odtłaczającym. W przypadku, gdy występuje pełna gama symptomów, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Wdraża się wówczas specjalistyczne leczenie. Bardzo ważne: nigdy nie należy podawać żadnych leków na własną rękę.

Kłaczki u kota są więc problemem, którego nie należy lekceważyć. Zdecydowanie bardziej przemyślanym podejściem jest działanie w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podawanie karmy o działaniu odkłaczającym jest więc zasadne także z punktu widzenia profilaktyki. Dzięki niemu można oszczędzić zwierzęciu cierpień i sprawić, że długo będzie cieszyło się doskonałą formą i pełnym zdrowiem. Przydatne jest także regularne czesanie zwierzęcia, które zmniejsza ryzyko poważnego zakłaczenia.

Dobra karma na kule włosowe

Jaka powinna być dobra karma na kule włosowe? Przede wszystkim taki pokarm dla zwierząt stworzony jest według specjalnej formuły podobnie jak choćby karma dla kota po sterylizacji. Jej zadaniem jest nie tylko wspieranie odkłaczania, ale także wzmocnienie układu pokarmowego, który mógł nieco ucierpieć wskutek działania zbitych w jelitach kłaczków.

Karmy na kule włosowe mogą występować zarówno w formie mokrej, jak i suchej. Nieco bardziej popularne są te ostatnie. Jakie składniki są charakterystyczne dla tego pożywienia dla kotów? Przede wszystkim jest tu wyższa zawartość tłuszczu i błonnika poprawiającego trawienie. Bardzo często dodaje się do nich także pulpę buraczaną i probiotyki służące wzmocnieniu układu pokarmowego.

Gotowe karmy na kule włosowe mają także w składzie substancje, które pozwalają w mało inwazyjny sposób walczyć z zakłaczeniem. Niektóre z nich przyczyniają się np. do większego przenikania wody przez ścianki jelita. To zaś skutkuje lepszym rozmiękczeniem kłaczków i pomocą w ich pozbyciu się.

Co jeszcze warto wiedzieć o karmie na kule włosowe?

Z reguły karmę na kule włosowe szczególnie warto podawać w niektórych okresach. Dotyczy to m.in. pory letniej i przy nagłych zmianach pogody. Tego typu preparaty mogą być z powodzeniem traktowane jako dodatek do karmy, ale bywają także głównym składnikiem menu tych ulubionych zwierząt domowych.

Stosowanie karmy na kule włosowe ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie zwierzęcia. Przestaje ono odczuwać dyskomfort, który w wyniku załączenia występuje ze strony układu pokarmowego. Jednocześnie na rynku dostępne są produkty bardziej specjalistyczne. Między innymi takie, których receptura pozwala dodatkowo dbać o inne ważne układy w organizmie zwierzęcia. Profilaktyka układu moczowego lub nerwowego także może być bardzo ważna. Karmy na kule włosowe to także specjalnie skomponowane formuły przeznaczone np. dla rasy perskiej. Nie tylko wspomagają one odkłaczanie, ale także przyczyniają się do wzmocnienia struktury włosa. Efekt? Piękna i miła w dotyku sierść, która jest prawdziwą ozdobą ras długowłosych.

Dawkowanie karmy na kule włosowe

Jak powinny być podawane karmy na kule włosowe? Warto przede wszystkim podkreślić, że w przeważającej mierze są to produkty pełnoporcjowe. Mogą służyć zwykłemu żywieniu zwierząt. Odróżnia je to od różnego rodzaju smakołyków wspomagających odkłaczanie, które jednak mogą mieć pewne negatywne skutki, jeśli są stosowane w nadmiarze. Przede wszystkim w zbyt dużej ilości mogą przyczyniać się do powstawania nadwagi u pupila. To zaś nigdy nie prowadzi do pozytywnych skutków.

Nade wszystko karmy na kule włosowe muszą być podawane w takich ilościach, jak zostało to oznaczone na opakowaniu. Warto zauważyć, że często są to pokarmy bogate w tłuszcze. Jeśli więc chodzi o zwierzaka z tendencjami do tycia lub po sterylizacji, to można stosować karmę odkłaczającą jako dodatek do zwykłego pożywienia o bardziej dietetycznym charakterze.

Karma na kule włosowe, jak każda inna, musi być podawana z umiarem. Nie powinno dojść do sytuacji, gdy to kot będzie decydował o tym, ile razy dziennie je lub pozostawi się mu dostęp do karmy przez cały czas. Poprawne żywienie pupili polega na przystosowaniu ilości pokarmu do ich wielu i wagi. Mniej rygorystyczne żywienie stosuje się w przypadku młodych zwierząt, które nie mają jeszcze skończonego 1 roku. W przypadku kotów dorosłych optymalnym rozwiązaniem jest podział dziennej dawki pokarmu na 3 lub 4 porcje. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie ich o stałych godzinach.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com