Dla kotów przebywających w domu


Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Jaka powinna być karma dla kotów przebywających w domu? Coraz częściej właściciele decydują, aby ich pupil na stałe przebywał w mieszkaniu. Trudno odmówić takiej decyzji racjonalnych pobudek. Wychodząc z domu, Twój kot napotyka na wiele zagrożeń. Do każdej sytuacji należy się jednak dobrze przygotować. Czy żywienie kota niewychodzącego musi różnić się od menu, które jest serwowane zwierzętom wychodzącym poza dom? W Aquael mamy kilka doskonałych propozycji.

Dobra karma dla kotów niewychodzących — czym się różni?

Czy dobra karma dla kotów niewychodzących znacząco różni się od popularnej karmy dla kotów dorosłych? Przede wszystkim takie zwierzęta powinny być odpowiednio stymulowane. Chodzi m.in. o dostarczenie im odpowiedniej ilości zabawy, co przyspieszy ich metabolizm. Inaczej będą większość czasu spędzać na jedzeniu i spaniu, co potencjalnie stanowić będzie zagrożenie dla ich zdrowia. Właśnie kwestia przemiany materii jest tutaj kluczowa także przy wyborze karmy suchej lub mokrej. Z reguły jednak karma dla kotów niewychodzących musi uwzględniać fakt, że takie zwierzę będzie mniej aktywne fizycznie.

Karma dla kotów domowych — ważne cechy

Jakie cechy musi mieć dobrej jakości karma dla kotów domowych? Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że w wyniku stałego przebywania w mieszkaniu metabolizm zwalnia, a ryzyko otyłości wzrasta. Niekiedy szacuje się, że nawet o 40%. Nade wszystko w składzie takiej karmy powinny więc zostać ograniczone tłuszcze. Warto także, aby te, które pozostały, były możliwie dobrej jakości. Ich miejsce powinny zająć białka. Jego zawartość w dużej ilości ma korzystne znaczenie dla trawienia. Dodatkowo wpływa na to, że kot rzadziej oddaje stolec i towarzyszy temu mniejsza ilość przykrych zapachów.

Jednocześnie karma dla kotów domowych musi być dobierana w taki sposób, aby zapewniała także inne potrzeby tych uwielbianych domowych zwierząt. Przede wszystkim chodzi o to, że koty żyjące w domu są bardziej narażone na problemy związane z powstawaniem kulek włosowych. Warto także, aby podawane jedzenie dobrze wpływało na stan kociego uzębienia.

Co jeszcze powinno się znaleźć w karmie dla kotów domowych?

Jakie jeszcze składniki powinny się znaleźć w dobrze dobranej karmie dla kotów domowych? Taki pokarm przede wszystkim musi być lekkostrawny i bogaty w ważne dla zdrowia zwierzęcia dodatki. Chodzi między innymi o elementy wspierające układ odpornościowy. W tej kwestii sprawdzają się np. ekstrakty z drożdży. W dobrej jakości preparatach można także spotkać np. ekstrakt z żurawiny. Jego dodatek ma pomóc w dbałości o układ moczowy.

Jednocześnie karma dla kotów niewychodzących jest tak skomponowana, by stanowiła wsparcie dla pracy mózgu i wspomagała narząd wzroku. W tym miejscu bezcenne są dodatki takie jak choćby siemię lniane i kwas Omega-3. W utrzymaniu równowagi flory jelitowej pomagają probiotyki takie jak choćby inulina.

Karma dla kotów niewychodzących. Czego unikać?

Karma dla kotów niewychodzących to specyficzny produkt żywieniowy. Wiesz już, że dużą zawartość tłuszczu powinny w niej zastąpić dobrej jakości tłuszcze. Bardzo ważne jest to, aby składniki mięsne były dobrej jakości. Ma to również wpływ na smakowitość pożywienia. Dzięki temu jest ono chętnie pobierane przez zwierzęta.

Jednocześnie karma dla kotów niewychodzących powinna być zdrowa. Warto więc, aby jej skład możliwie ograniczony był do składników pochodzenia naturalnego. Poza mięsem niech będą to składniki pochodzenia roślinnego, które mają jakąś wartość dla zdrowia zwierzęcia. Nade wszystko warto unikać produktów o niepewnym pochodzeniu. Ważne jest zwłaszcza ograniczenie sztucznych barwników, polepszaczy smaku i konserwantów. Atrakcyjność karmy jest dzięki nim tylko nieco większa, a konsekwencje zdrowotne dla pupila mogą zaś być trudne do przewidzenia.

Karma dla kotów niewychodzących na stres

Bardzo ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę, że karma dla kotów niewychodzących musi być także odpowiednia z powodów bytowych. Zwierzęta pozostające w mieszkaniu również nie są wolne od stresu, który ma bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie. Czynników wpływających na pojawienie się tego niekorzystnego zjawiska jest wiele. Może być to zmiana aranżacji pomieszczenia, remont, pojawienie się nowego domownika lub przede wszystkim nowego zwierzęcia, zwłaszcza kota.

Wówczas bardzo dobrym pomysłem będzie skorzystanie z karmy dla kotów niewychodzących o specjalnej formule mającej za zadanie redukcję stresu. Taki skład ułatwia zapobieganie groźnym rezultatom stresu, czyli kłopotom m.in. z układem krwionośnym, nerwowym i wielu innym schorzeniom mogącym się pojawiać w dłuższej perspektywie. Karma musi być smaczna, lekkostrawna i bogata w prebiotyki. Nie jest tu również bez znaczenia dodatek ziół i owoców, które pomogą zapewnić kotu długie i zdrowe życie.

Dobrze dawkowana karma dla kotów niewychodzących

Nie jest trudno zgadnąć, że w przypadku zwierząt żyjących w domu problemem bywa szybkie nabieranie masy ciała ponad miarę. Dodatkowo takie koty zwykle poddawane są wcześniej sterylizacji lub kastracji. Odpowiedni skład karmy dla kotów niewychodzących to jednak tylko połowa sukcesu. Bardzo ważne jest jej odpowiednie dawkowanie. Najlepiej, aby były to stałe poryC, jeśli chodzi o podawanie pokarmów.

Karma dla kotów domowych musi być dostosowana do potrzeb i wagi zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest tutaj także jego wiek. Warto więc wybierać produkt dla konkretnej grupy wiekowej kotów i przeliczać go na wagę zwierzęcia zgodnie z danymi na opakowaniu. Jednocześnie różni się karmienie kotów młodych, które są poniżej 1 roku życia, od podawania pokarmu zwierzętom dorosłym.

W przypadku najmłodszych zwierząt karma dla kotów domowych może być podawana wtedy, gdy zwierzę się tego domaga. W przypadku kotów dorosłych nie wolno dawać się rządzić kotu i podawać mu karmy przez cały czas. Odmierzoną ilość pokarmu należy podzielić na 3 lub 4 części. Pokarm powinien być podawany zwierzęciu w równych porcjach i możliwie o stałych porach. To najlepszy sposób karmienia zwierząt domowych.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com