Dla kotów rasowych


Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Jaka powinna być karma dla kotów rasowych? Posiadanie takiego zwierzęcia związane jest z dbaniem o jego dobrostan zgodnie z potrzebami danej rasy. Jedne koty rasowe mają długą sierść i to właśnie o nią trzeba zadbać, w innym przypadku konieczne jest wspomaganie układu moczowego lub kostnego. Z pewnością warto stawiać na produkty zdrowe, oparte na dużej ilości mięsa i pozbawione niepotrzebnych składników.

Karma dla kotów rasowych — jaka powinna być?

Jeździsz ze swoim pupilem na wystawy kotów? Może tylko chcesz zadbać o to, by prezentował się doskonale i wyglądał tak, jak powinni przedstawiciele jego rasy? Dobrej jakości karma dla kotów rasowych jest nieodzowna. Dzięki odpowiednio wcześnie wprowadzonej diecie i racjonalnym nawykom żywieniowym możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych kłopotów zdrowotnych po latach.

Jaka powinna być karma dla kotów rasowych? Posiadanie kota danej rasy powinno być związane z akceptacją ich określonych cech. Jedne koty rasowe są bardzo duże, inne powinny mieć piękną sierść, kolejne zaś są szczególnie energiczne. Dobra karma dla kotów rasowych to taka, która w pełni odpowiada specyficznym potrzebom zwierząt.

Zdrowa sierść i nie tylko

Oczywiście, że celem odpowiedniego odżywiania jest zapewnienie zwierzęciu dobrych składników, które przekładają się zdrową sierść, odpowiedni wzrost lub inne jeszcze cechy charakterystyczne dla danej rasy, ale to nie wszystko. Warto przede wszystkim stawiać na pokarm zbilansowany, który dostarcza odpowiednią dawkę energii. Konieczne jest pamiętanie o tym, że kot jest bezwzględnym mięsożercą. Podstawę w jadłospisie powinno więc stanowić mięso dobrej jakości. Im jest go więcej, tym lepiej. Oczywiście kompozycja tłuszczów i białek w karmie powinna być uzależniona od wieku i potrzeb zwierzęcia.

Wymagająca rasa? Odpowiednia karma jest konieczna

Posiadasz kota wymagającej rasy? Odpowiednie żywienie jest niezbędne dlatego, że to podstawowe działanie zapewniające mu dobrą formę, świetne zdrowie i długie życie. Kot bengalski, brytyjski czy Maine Coon? Każde z tych zwierząt posiada nieco inne wymagania. Warto wiedzieć o tym, że:

  • Kot bengalski jest zwierzęciem o wzmożonej aktywności. Przede wszystkim ma bardzo silny instynkt łowiecki. W swoich genach ma skłonność do zabawy i polowania. Posiada przy tym sylwetkę, która do tego predysponuje. W żywieniu warto zadbać o to, by miał dość energii dla swojej zwiększonej aktywności. Musi być w niej pod dostatkiem łatwo przyswajalnego białka i niewielka ilość tłuszczu. Przy tym składniki muszą być skoncentrowane, bo inaczej trudno będzie o zachowanie właściwej dla rasy sylwetki.
  • Maine Coon jest jednym z największych kotów domowych na świecie. To majestatyczne zwierzę to łagodny olbrzym, który bywa trzykrotnie cięższy od przeciętnego kota. Przedstawiciele tej rasy potrzebują karmy, która pozwoli im zachować muskularną sylwetkę przy jednoczesnym zaspokojeniu zwiększonych potrzeb energetycznych zwierzęcia.
  • Kot brytyjski to rasa, która nie jest zbyt energiczna, cechuje się spokojem i pewną dozą lenistwa. W tym przypadku potrzebna jest karma, która pozwoli kotu zachować odpowiednią sylwetkę, ale bez niepotrzebnego tycia i przybierania na wadze. Chodzi zwłaszcza o odpowiednie proporcje białek i tłuszczy, ale także o potrzebne dodatki takie, jak choćby kwas Omega-3.
  • Kot perski może się pochwalić pięknym futrem i grubym podszerstkiem. Z tego względu niezbędne jest dostarczenie im właściwej ilości dobrze dobranych składników odżywczych i witamin. Ta rasa musi otrzymać odpowiednią dawkę substancji odżywczych i witamin po to, by właśnie zapewnić jedwabistą i lśniącą sierść. Warto więc, aby w karmie były wysokostrawne białka, biotyna i kwas Omega-3. Nie powinno tutaj także zabraknąć substancji wspomagających odkłaczanie u zwierzęcia.
  • Kot Sfinks to również dość spokojne i zrównoważone zwierzę, które odznacza się niezwykle nietypową urodą. Jego żywienie jest jednak dość wymagające. Dlaczego? Bo jest to kot niezbyt ruchliwy i pozbawiony sierści. Karma musi być więc bardziej kaloryczna od tej, którą podaje się kotom posiadającym włosienie, ale nie można przesadzać z ilością tłuszczu. Wskazane są w niej dodatki, które pomagają zadbać o zdrowie skóry.
  • Kot syjamski jest zwierzęciem pięknym i energicznym, ale jednocześnie posiadającym dość wrażliwy układ pokarmowy. Konieczne jest zadbanie o florę bakteryjną jelit. Stąd w karmie dla tej rasy powinny znaleźć się skuteczne probiotyki. Jednocześnie pokarm musi być bogaty w łatwoprzyswajalne białka. Nie warto za to przesadzać z tłuszczem.

Dobrze żywiony kot rasowy

Warto wiedzieć o tym, że dobrze żywiony kot rasowy będzie rzadkim pacjentem u weterynarzy, oczywiście pomijając rutynowe badania. Warto dość wcześnie wprowadzać odpowiednią karmę i nawyki żywieniowe. Powinno się zwłaszcza dbać o to, aby zwierzę otrzymywało optymalne ilości pożywienia dla swojej wagi i wieku. Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie zwierzęciu pokarmu przez cały czas do dyspozycji. Lepszym rozwiązaniem będzie dawkowanie go w odpowiedniej dziennej ilości w 3 lub 4 porcjach w ciągu dnia.

Warto przy tym wiedzieć, że nowa karma dla kota rasowego powinna być wprowadzana stopniowo. Zwierzę musi mieć w tym czasie stały dostęp do czystej i świeżej wody. Dotyczy to zarówno mokrej karmy dla kota, jak i suchej.

Karma dla kota rasowego premium

Bardzo potrzebnym elementem diety może być karma dla kota rasowego premium. Chodzi tutaj o specjalistyczne preparaty, których receptura opiera się na bardzo wysokiej zawartości mięsa — może ona sięgać nawet 95%. Dodatkowo nie używa się w nich nie tylko antybiotyków, barwników sztucznych i polepszaczy smaku, ale także mączek kostnych lub wypełniaczy pochodzenia roślinnego. Samo mięso jest odpowiednio selekcjonowane i tak preparowane, aby było trwałe, ale bez utraty cennych składników obecnych w mięsie surowym. Mięso wybrane do produkcji takiej karmy pochodzi od zwierząt z wolnego wybiegu. Daje to gwarancję tego, że w karmie nie ma żadnych niepotrzebnych składników o niepewnym pochodzeniu.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com